لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

جان کری: مبارزه با ابولا همکاری بین المللی را ایجاب می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا یک مقام سابق کاخ سفید را مسئول هماهنگ ساختن کوشش های آمریکا برای مبارزه با ویروس مرگبار ابولا کرده است.

کاخ سفید روز جمعه گفت ران کلین، دستیار ارشد سابق دو معاون ریاست جمهوری، عهده دار این نقش خواهد بود. پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه وقتی اجازه داد نیروهای نظامی بیشتری برای کمک به تلاش های مهار ابولا در افریقای غربی اعزام شوند، به امکان تعیین چنین مسئولی اشاره کرد.

در این میان، سازمان جهانی بهداشت کشور افریقائی سنگال را پاک از ابولا اعلام کرده است.

سازمان این گزینش را روز جمعه، پس از گذشت ۲۴ روز، یا دو برابر حد اکثر دوره کمون بیماری، از زمانی که سنگال تنها مورد ابولا را در مردی که از گینه سفر کرده بود گزارش داد، اعلام کرد. با این حال هشدار داد موقعیت جغرافیائی سنگال آن را در برابر ورود بیماری از خارج آسیب پذیر می سازد.

روز جمعه همچنین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به دیپلمات ها در واشنگتن گفت جامعه بین المللی برای حل بحران ابولا باید همکاری کند. او گفت تقریبا یک سوم یک میلیارد دلاری که سازمان ملل متحد برای نبرد با ابولا نیاز دارد پرداخت شده است.

کری هشدار داد یدون کمک بیشتر، ابولا به یک بحران جهانی مانند فلج اطفال تبدیل خواهد شد.

در این میان، یک کشتی نیروی دریایی بریتانیا روز جمعه با تیم های پزشکی و کارشناسان رهسپار سیرالئون شد.

سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه اعلام کرد برای ارزیابی آمادگی ساحل عاج و مالی جهت مقابله با ویروس ابولا، تیم هایی را به دو کشور می فرستد.

در رویدادی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرد برای کمک به مهار ابولا، آموزش کسانی را که از بیماری جان به در برده اند و اینک مصونیت دارند آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG