لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

پرزیدنت اوباما در باره مجوز جنگ با قانونگذاران گفتگو می کند


انتظار می رود پرزیدنت اوباما هنگام دیدار با رهبران کنگره در کاخ سفید، در باره مجوز قانونی و درخواست میلیاردها دلار دیگر برای نبرد با گروه دولت اسلامی رایزنی کند.

آقای اوباما پیشتر در یک نشست خبری گفت او از قانونگذاران درخواست خواهد کرد استفاده از نیروی نظامی علیه گروه افراطی در عراق و سوریه را تصویب کنند.

جلسه کاخ سفید دو روز پس از آن تشکیل می شود که جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای علاوه بر مجلس نمایندگان کنترل سنا را نیزبه دست گرفتند.

آقای اوباما هنگام اعلام عملیات هوایی علیه پیکار جویان گروه دولت اسلامی ، به مجوزی استناد کرد.که کنگره بیش از یک دهه پیش به درخواست جورج بوش رئیس جمهوری وقت برای تلافی علیه القاعده در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر صادر کرده بود،

اما در نشست خبری اخیر گفت زمان آن است که مجوز جنگ به روز در آید تا با عملیات امروز تطبیق کند. پرزیدنت اباما یاد آور شد نیروی نظامی آمریکا به حمایت کاخ سفید و کنگره نیاز دارد.

پیشتر در روز پنجشنبه، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در سخنانی در شهر نیویورک گفت عراق همچنان در کانون استراتژی آمریکا برای شکست دادن گروه دولت اسلامی قرار دارد، « زیرا ما شریکانی معتبر در آنجا داریم.»

ژنرال دمپسی افزود در حالی که حملات هوائی در سوریه کوشش های گروه را برای تصرف سرزمین های بیشتر مختل می کند، امریکا ساز و کاری برای مقابله با داعش و شکست آن در شمال سوریه ندارد.

ژنرال دمپسی گفت برای جداکردن دو جبهه گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه از یکدیگر یک نیروی مخالف معتدل در سوریه نلازم است.

XS
SM
MD
LG