لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

میشل اوباما روز جهانی زن را در کاخ سفید گرامی داشت


میشل اوباما روز جهانی زن را در کاخ سفید گرامی داشت
میشل اوباما روز جهانی زن را در کاخ سفید گرامی داشت

همه ساله جهان، به ویژه زنان روز ۱۷ اسفند را که روز بین المللی زن نام گرفته است؛ گرامی می دارند. روزی که تنها ویژه بزرگداشت برای آنچه انجام شده نیست بلکه تاًییدی است بر ادامه مبارزه برای احقاق حقوق زنان.

در واشنگتن نیز به همین سبب، میشل اوباما بانوی اول آمریکا در مراسمی که در وزارت امور خارجه با میزبانی خانم کلینتون وزیر امور خارجه برگزار شد؛ شرکت کرد. این مراسم همه ساله برای اهدای جایزه ویژه وزارت امور خارجه آمریکا به زنانی است که در سراسر جهان برای بدست آوردن حقوق برابر خود با مردان مبارزه کرده اند.

جایزه شهامت از سوی وزیر امور خارجه آمریکا به زنانی داده می شود که به دلیل مشارکت خود در پیشبرد حقوق زنان تلاش می کنند و برخی از این زنان حتی جان خود را نیز در راه مبارزه برای احقاق حقوق زنان به خطر می اندازند. در این مراسم ۸ زن از کشورهای گوناگون به دریافت مدال افتخار نائل آمدند.

برندگان جایزه وزارت امور خارجه، شهامت و رهبری قابل تحسینی از خود نشان داده و برای بهتر کردن زندگی زنان در چهارچوب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در سال گذشته تلاش کرده اند.

خانم اوباما بانوی اول آمریکا خود میزبان مراسم دیگری بود که به مناسبت روز بین المللی زن ساعاتی پس از نیمروز سه شنبه ۱۷ اسفند در سالن شرقی کاخ سفید برگزار شد.

پیش از شروع سخنان میشل اوباما، یک گروه خواننده کُر آوازهائی برای میهمانان کاخ سفید اجرا کردند، یک دختر ۱۲ – ۱۳ ساله بورکینا فاسوئی به زبان فرانسه سخن گفت و سپس خانم اوباما شروع به سخن کرد. وی از اجرای جامعه هنری واشنگتن و رهبر کُر تشکر کرد و به زبان فرانسه از آیساتو، دختر ۱۲- ۱۳ ساله سخنران نیز قدردانی کرد.

خانم اوباما به زنان و مردان حاضر در جلسه گفت:

" آه خدای من، من همه شما را دوست دارم. امروز، روز بسیار هیجان انگیزی است. ما صبح دلپذیری در وزارت امور خارجه داشتیم و امیدوارم که همه شما امشب در اینجا سرگرمی داشته باشید. ما افتخار می کنیم که شما را به مناسبت روز جهانی زن و ماه تاریخ زن در کاخ سفید می بینیم".

پرزیدنت اوباما در بیانیه ای که روز ۱۱ اسفند صادر کرده بود، ماه مارس را به تاریخ زنان اختصاص داد و گفت اختصاص این ماه به تاریخ زنان برای ارج نهادن به سالار زنانی است که تا بحال به کشور ما خدمت کرده اند و در آینده نیز خدمت خواهند کرد؛ ما تعهد مجدد خود را برای پاک کردن باقی مانده نابرابری هائی که امروز در برابر زنان ما قرار دارد؛ اعلام می کنیم.

در مراسم بزرگداشت کاخ سفید که به مناسبت روز بین المللی زن و همچنین ماه تاریخ زنان برگزار شد، علاوه بر برندگان نشان افتخار سالانه وزارت امور خارجه، تعدادی از اعضای زن کنگره آمریکا نیز حضور داشتند.

خانم اوباما از همه سپاس گزاری کرد و گفت این کمترین کاری است که من، شوهرم و دولت وی برای آن که بدانید ما تا چه اندازه به شما زنان و دخترانی که این چنین تلاش می کنند افتخار می کنیم؛ انجام داده ایم و برای همین است که زنان، دختران و حتی دیپلومات ها و کارکنان بخش توسعه ما نیز برای جلوگیری از بروز کشمکش ها تلاش می کنند و در صورت لزوم به آن پاسخ می دهند.

میشل اوباما بانوی اول آمریکا گفت "چه کسی صد سال پیش حتی می توانست تصور کند که ما امروز در اینجا – در سالن شرقی کاخ سفید – می ایستیم و چنین روزی را به همراه دولت خود گرامی می داریم.

میشل اوباما آنگاه میهمانانی را که از سراسر جهان به کاخ سفید آمده بودند دعوت به خوردن و رقصیدن و پایکوبی کرد.

XS
SM
MD
LG