لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

پرزيدنت اوباما پيش از عزيمت به کره جنوبی با نخست وزير چين ديدار کرد


پرزيدنت اوباما پيش از عزيمت به کره جنوبی با نخست وزير چين ديدار کرد
پرزيدنت اوباما پيش از عزيمت به کره جنوبی با نخست وزير چين ديدار کرد

قرار است پرزيدنت اوباما در کره جنوبی يک قرارداد تجارت آزاد را با لی ميونگ-باک رييس جمهوری کره جنوبی مورد بحث قرار دهد

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمریکا امروز، چهارشنبه، با وِن جيابائو نخست وزير چين برای آخرين گفتگوی خود پيش از ترک چين، ملاقات کرد و سپس عازم کره جنوبی خواهد شد.

پرزيدنت اوباما و آقای وِن گفتگوهای دو جانبه خود را به اصطلاح در يک «ناهار کاری،» به انجام رساندند.

رييس جمهوری آمريکا پيش از جلسه از ميزبانان چينی خود سپاسگزاری کرد و خاطر نشان نمود که گفتگوهای چند روز گذشته با رهبران چين، بسيار پرثمر بوده است.

آقای وِن نيز گفت که سفر رييس جمهوری آمريکا اهميتی طولانی مدت خواهد داشت. نخست وزير چين اظهار اميدواری کرد که سفر پرزيدنت اوباما به چين در ارتقاء سطح همکاری های دو کشور، مؤثر باشد.

رييس جمهوری آمريکا بخشی از ديوار چين را پيش از آماده شدن برای پرواز به سئول، مورد بازديد قرار داد. کره جنوبی آخرين کشوری است که رييس جمهوری آمريکا، در سفر ٨ روزه آسيايی خود مورد بازديد قرار ميدهد.

قرار است پرزيدنت اوباما در کره جنوبی يک قرارداد تجارت آزاد را با لی ميونگ-باک رييس جمهوری کره جنوبی، مورد بحث قرار دهد. اين قرارداد هم اکنون تحت بررسی قانونگذاران کره جنوبی است و کنگره آمریکا نیز اين قرارداد را بايستی مورد تأييد قرار دهد.

مذاکرات برای ترغيب کره شمالی برای دست برداشتن از برنامه هسته ای خود نیز در صدر دستور کار مذاکرات خواهد بود. پرزيدنت اوباما گفته است که دولت آمريکا با درخواست کره شمالی برای مذاکره انحصاری دو کشور موافقت خواهد کرد اما اين اقدام بمنظور ترغيب پيونگ يانگ برای پيوستن به مذاکرات شش جانبه انجام ميشود. در گفتگوهای شش جانبه، آمريکا، روسيه، چين، ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی، مشارکت دارند.


XS
SM
MD
LG