لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

اوباما با چالشهای فراوان در دور دوم


پس از پیروزی باراک اوباما در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، بنظر میرسد که او در چهار سال آینده با چالشهای زیادی روبرو خواهد بود.

پیروزی آقای اوباما که با مبارزه سرسخت و دشواری همراه بود، رییس جمهوری را بلافاصله با مسائل پیچیده ای چون پرتگاه مالی و حادثه تیراندازی در ایالت کانتیکت که منجر به کشته شدن ۲۰ کودک دبستانی و هفت آموزگار شد، درگیر کرد.

بسیاری از کارشناسان سیاسی بر این باورند که دور دوم ریاست جمهوری آمریکا که رسما از بیستم ژانویه آغاز می شود، آقای اوباما این فرصت را دارد تا به وعده های دور نخست خود که تحقق نیافتند، این بار عمل کند. کن دابراشتاین، رییس دفتر کاخ سفید در دوران رونالد ریگان رییس جمهور سابق آمریکا می گوید: «مردم احتمالا آقای اوباما را به این دلیل برای بار دوم انتخاب کردند تا وی فرصت کافی برای انجام و اجرای تعهدات دور اولش داشته باشد.»

یکی از وعده های مهم رییس جمهوری امریکا درمبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸، بهبود روابط کاری دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در واشنگتن بود. اما روابط دو حزب در دور اول نه تنها بهبود نبافت بلکه وخیمتر شد.

اما پس از چهار سال مبارزه علیه باراک اوباما، حزب جمهوریخواه نیز فرصتی یافته است تا با سازماندهی خود شروع جدید و تازه ای داشته باشد.

توماس مان تحلیلگر موسسه پژوهشی بروکینگز در واشنگتن میگوید: « از این واقعیت که جمهوریخواهان در دور دوم همواره ساز مخالف با رییس جمهوری بزنند، نمی توان دفاع کرد. اگر مردم، جمهوریخواهان را بعنوان مانع در روند اقدامات کنگره می بینند و آنها مقصر میدانند، این حزب در حال کندن گور خود با دست خود است.»

بنظر میرسد دموکراتها که در انتخابات ماه نوامبر، کرسیهای بیشتری را، هم در مجلس نمایندگان و هم در مجلس سنا به خود اختصاص دادند بتوانند امکان مصالحه با حزب مخالف را افزایش دهند.

همچنین گفنه می شود بیشتر اعضای تی پارتی از مخالفان سرسخت آقای اوباما؛ به این نتیجه رسیده اند تا در مواضع خود تغییرات و تعدیلاتی ایجاد کنند، تغییراتی که شانس حزب جمهوریخواه را برای اشغال کاخ سفید در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد داد.
XS
SM
MD
LG