لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

بلافاصله پس از آن که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا سخنان خود را در واکنش به مرگ معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی به پایان رساند، کنفرانس خبری روزانه کاخ سفید تشکیل شد. این کنفرانس بر ۲ مسئله مهم متمرکز بود: آینده مردم لیبی و فرصت هائی که حتی تصور آن نیز قبلاً برای آنان ممکن نبود و آینده سوریه

با کشته شدن معمر قذافی اکنون این پرسش مطرح است که آیا رئیس جمهوری آمریکا بر این باور است که سقوط و مرگ قذافی پیامی را به بشار اسد می رساند؟ مرگی که بنا بر گفته رئیس جمهوری آمریکا پایان یک فصل طولانی و دردناک برای مردم لیبی بوده است.

جی کارنی سخنگوی آقای اوباما به آمریکا و تعهد آن به مردم لیبی در دوران گذار به دموکراسی مطالبی بیان کرد «ما همانطور که رئیس جمهوری گفت همچنان به مردم لیبی و آن کشور متعهد باقی خواهیم ماند. ما در کنار متحدان بین المللی آمریکا در مرحله گذار به دموکراسی به لیبیائی ها کمک خواهیم کرد».

سخنگوی کاخ سفید گفت همانطور که رئیس جمهوری عنوان کرد بدیهی است که لیبی راه درازی را برای آینده خود در پیش روی دارد. آن چه ما طی ماه های گذشته شاهدش بودیم اینست که مردم لیبی کنترل کشور خود را بدست گرفته اند و خود را در موضعی قرار داده اند که آینده بهتری برای نسل جوان و نسل های آینده فراهم شود.

جی کارنی همچنین گفت هیچ تضمینی برای این که این آینده چگونه خواهد بود وجود ندارد اما با توجه به آنچه آنان در این مدت با کمک آمریکا و ناتو انجام داده اند اکنون مردم لیبی در جایگاه بهتری قرار گرفته اند. آقای کارنی در مورد آینده لیبی و این که نظر آمریکا در این که چه کسی اکنون امر اداره لیبی را بر عهده دارد گفت شورای ملی انتقالی لیبی وظیفه اداره کشور را بر عهده دارد، روندی که پس از اعلام آزاد شدن لیبی و تعهد شورای ملی انتقالی آن کشور در مورد آینده دموکراتیک لیبی مطرح بوده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی که پس از کشته شدن قذافی ایراد کرد گفت «دولت جدید امر نظارت یک پارچه کشور را بر عهده گرفته است».

از سوی دیگر مسئله سوریه نیز در کنفرانس خبری کاخ سفید مطرح بود. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری بر این باور است که رهبر سوریه مشروعیت خود را برای اداره کشور از دست داده است. خشونت هائی که وی علیه مردم خود مرتکب شده است، قابل قبول نیست.

آقای اوباما در سخنان دیروز خود نیز اشاره ای کلی به مسئله داشت «اتفاقات امروز یکبار دیگر به آن منطقه ثابت کرد که دوران زور گوئی، استبداد و خود کامگی به پایان رسیده است».

سخنگوی کاخ سفید گفت به گمان من اگر بگوئیم که آن چه در طول سال گذشته در این منطقه از جهان اتفاق افتاده، بیش از آنست که یک فرد بتواند در باره اش سخن بگوید؛ کاملاً منصفانه است.

XS
SM
MD
LG