لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۳۹

آيا ملاقات احتمالی پرزيدنت اوباما با رهبران نظامی برمه در سفر به آسيا مورد پرسش گروه های طرفدار حقوق بشر قرار خواهد گرفت؟


مقامات آمريکائی هنوز اعلام نکرده اند که آيا رئيس جمهوری بطور خصوصی نيز با نخست وزير برمه ملاقات و گفتگو خواهد کرد يا نه؟

رئيس جمهوری آمريکا طی سفر نُه روزه خود به آسيا که از روز چهارشنبه آينده آغاز خواهد شد، برای نخستين بار از پکن ديدار ميکند. پرزيدنت اوباما همچنين با رهبران کشورهای آسيای جنوب شرقی از جمله برمه نيز ملاقات و گفتگو خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما هنگام بازديد خود از پکن، با رهبران چين ملاقات ميکند و گفته ميشود که گفتگو در باره وابستگی رو به افزايش اقتصادی دو کشور به يکديگر در صدر مذاکرات آنان قرار دارد.

ملاقات رئيس جمهوری آمريکا با رهبران ده کشور عضو «سازمان کشورهای آسيای جنوب شرقی» در حاشيه کنفرانس سالانه همکاری های اقتصادی کشورهای حوزه اقيانوس آرام معروف به «آسه آن» انجام خواهد گرفت. اين در حالی است که پيش از اين، احتمال ملاقات پرزيدنت اوباما با مقامات ارشد دولت برمه از سوی کاخ سفيد مطرح نشده بود، اما اکنون احتمال چنين ملاقاتی در چهارچوب سياست جديد واشنگتن با رهبران نظامی کشوری که تا کنون کارنامه نقض حقوق بشر آن مطرح بود، تاًييد شده است.

پرزيدنت اوباما در ماه مه گذشته در اطلاعيه ای که از سوی کاخ سفيد منتشر شد، بازداشت خانگی «آنگ سانگ سوچی» رهبر جنبش دموکراتيک برمه را غير عادلانه خوانده و آنرا شديداً محکوم کرده بود. پرزيدنت اوباما در اطلاعيه خود بازداشت برنده جايزه صلح نوبل را با توجه به تشخيص گروهی که از سوی سازمان ملل متحد به اين مسئله پرداخته اند، «مستبدانه» خوانده و گفته بود اتهاماتی که به دولت برمه وارد ميشود، توانائی اين دولت را به عنوان يک عضو جامعه بين المللی زير سؤال ميبرد.

مقامات آمريکائی هنوز اعلام نکرده اند که آيا رئيس جمهوری بطور خصوصی نيز با نخست وزير برمه ملاقات و گفتگو خواهد کرد يا نه؟

«ليندون جانسون» يکی از رؤسای جمهوری پيشين آمريکا، آخرين رئيس جمهوری است که با مقامات ارشد دولت برمه ملاقات کرده است. اين ملاقات هنگام سفر رسمی نخست وزير وقت برمه به واشنگتن صورت گرفت.

در حال حاضر دولت پرزيدنت اوباما از سياست جورج دابليو بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا که فاصله گرفتن از برمه برای انجام مذاکرات مستقيم با کشورهای آسيای جنوب شرقی بود، دور شده است.

... در واشنگتن اما با وجود سياست جديد نزديکی به برمه، مقامات آمريکائی ميگويند که تحريم های سخت عليه برمه تا زمانی که اصلاحات دمکراتيک در آن کشور صورت نگيرد، همچنان ادامه خواهد داشت.XS
SM
MD
LG