لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۵ ژوئن)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۵ ژوئن)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۵ ژوئن)

پرزیدنت اوباما بامداد امروز – ۲۵ خرداد - در ای میلی به طرفداران خود گفت ما استراتژی سنتی را در جمع آوری کمک های مالی برای انتخابات آینده کنار گذاشته و از هیچ یک از گروه های سیاسی واشنگتن که منافع خاصی( برای انتخابات رئیس جمهوری) را در نظر دارند، کمکی نمی پذیریم.

ما اعتماد خود را بر میلیون ها آمریکائی که هر یک مالک بخشی از این ستاد انتخاباتی هستند قرار داده ایم. هر کسی در طرف مقابل( جمهوری خواهان) روش معمول را در واشنگتن بر گزیده و میلیون ها دلار از گروه هائی که منافع خاصی را در واشنگتن دنبال می کنند می پذیرد.

پرزیدنت اوباما در ای میلی که با عنوان«شام؟» ارسال شده است می نویسد دوست من، یکی از همین روزها من با ۴ نفر از کسانی که هدایت کنندگان واقعی ستاد انتخاباتی من هستند بر سر میز شام خواهم نشست. من مایلم که شما یکی از این ۴ نفر باشید.

پرزیدنت اوباما سپس می گوید ستاد انتخاباتی من متفاوت است. کمک های مالی انتخاباتی به کاندیداها در آمریکا تحت نظارت «کمیسیون فدرال انتخابات» قرار دارد. کمیسیونی که قوانین و مقررات ویژه سختی را در این باره اعمال و نظارت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل گذشته اعلام کرد که برای دومین بار کاندیدای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، انتخابات ریاست جمهوری در روز سه شنبه ششم نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی در سراسر آمریکا بر گزار خواهد شد.

... و در حالی که ناتو پس از ۳ روز مجدداً در ساعات آخر روز سه شنبه – ۲۴ خرداد – بمباران های خود را بر فراز طرابلس از سر گرفت، در واشنگتن «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به پرزیدنت اوباما در مورد احتمال نقض «قانون اختیارات جنگی»* هشدار داد.

آقای بِینر روز ۳ شنبه گفت اگر دولت اوباما تا روز یکشنبه برای ادامه شرکت آمریکا در ماًموریت نظامی در لیبی اجازه لازم را از کنگره اخذ نکند ممکن است قانون اختیارات جنگی را نقض کرده باشد. وی می گوید مهلت ۹۰ روزه اخذ چنین اجازه ای روز یکشنبه پایان خواهد گرفت.

جان بِینر طی فهرستی که روز سه شنبه آن را طی نامه ای از پرزیدنت اوباما خواسته بود به پرزیدنت اوباما که فرمانده کل قواست خاطر نشان کرد اگر وی بیش از ۳ ماه نیروی آمریکا را بدون موافقت کنگره این کشور در لیبی نگاه دارد قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است.

این در حالی است که هر چند ناتو رهبری حمله به نیروهای طرفدار قذافی را در لیبی بر عهده دارد اما مجموع سهم مالی و نظامی آمریکا در ناتو – پیمان آتلانتیک شمالی – که یک سازمان نظامی- سیاسی است بیش از مجموع مشارکت مالی و نظامی کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

*War Powers Resolution

منابع مورد استفاده:

ای میل شخصی پرزیدنت اوباما، چهارشنبه ۱۵ ژوئن ساعت ۲ و ۶ دقیقه بامداد

روزنامه فیگارو( بین المللی)

شبکه خبری سی – اِن - اِن (اینترنت)

XS
SM
MD
LG