لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (دوم مه)


پرزیدنت اوباما هنگام اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده توسط آمریکا و « اجرای عدالت در باره وی»
پرزیدنت اوباما هنگام اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده توسط آمریکا و « اجرای عدالت در باره وی»

در یک کنفرانس خبری داخلی کم سابقه در کاخ سفید که در نخستین دقایق بامداد روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت برگزار شد، مقام های ارشد اطلاعات بیشتری را از چگونگی کشتن اسامه بن لادن در اختیار خبرنگاران قرار دادند.

در همین راستا، یک مقام ارشد آمریکایی گفت رئیس جمهوری حفاظت از شهروندان این کشور را در برابر تهدیدهای تروریستی در صدر برنامه های خود قرار داده بود و به همین سبب، ما یک برنامه دقیق و فشرده را (از ابتدای ریاست جمهوری باراک اوباما) در جهت شکست القاعده دنبال می کردیم.

این مقام ارشد سپس گفت یکی از این تلاش ها، پیدا کردن محل اسامه بن لادن و اجرای عدالت در مورد وی بود. این هدف از نخستین روزهای کار این دولت شروع شد و آقای اوباما رسماً به جامعه اطلاعاتی و مشاورانی که در چارچوب مبارزه با تروریسم فعالیت می کردند گفت تعقیب اسامه بن لادن رهبر القاعده، در اولویت برتر قرار دارد.

این مقام ارشد افزود از اوایل ماه سپتامبر گذشته، سیا – سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – با توجه به ارزیابی هایی که انجام داده بود، بر این باور شد که احتمال دارد اسامه بن لادن در یک مجموعه مسکونی در پاکستان زندگی کند.

در اواسط ماه فوریه گذشته، طی جلسات متعدد و فشرده ای در کاخ سفید و با حضور رئیس جمهوری، ما مصمم شدیم که با انجام راه هایی مسئله اقدام به تعقیب بن لادن را در مجموعه مورد نظر دنبال کنیم.

در اواسط ماه مارس گذشته بود که در جلسات متعددی با اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید که پرزیدنت اوباما خود آن را رهبری می کرد، مسئله اجرای عدالت درباره اسامه بن لادن کاملاً شکل گرفت.

مقام ارشد دولت اوباما گفت در واقع من فکر می کنم که رئیس جمهوری بیش از ۵ جلسه شورای امنیت ملی را در روزهای ۱۴ مارس، ۲۹ مارس، ۱۲ آوریل، ۱۹ آوریل و ۲۸ آوریل به بعد سرپرستی نکرده بود که آخرین دستور خود را در بامداد روز جمعه ۲۹ آوریل – همانطور که امشب ( آخرین دقایق یکشنبه شب ۱۲ اردیبهشت) به آگاهی مردم رساند – صادر کرد.

مقام ارشد دولتی سپس گفت همانطور که رئیس جمهوری اشاره کرد تعقیب اسامه بن لادن یک تلاش جمعی (با همکاری ۲ حزب دموکرات و جمهوری خواه) پس از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ بوده است.

وی گفت در واقع باراک اوباما پیش از آن که با مردم سخن بگوید، با جرج بوش، چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا و همچنین با بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین صحبت کرده بود تا اتفاقاتی را که روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت، روی داده بود و همچنین مطالبی را که می خواهد به آگاهی مردم آمریکا برساند؛ با آنان در میان گذارد.

XS
SM
MD
LG