لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۸

بر اساس تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تصاویر مرگ بن لادن منتشر نخواهد شد


بر اساس تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تصاویر مرگ بن لادن منتشر نخواهد شد
بر اساس تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تصاویر مرگ بن لادن منتشر نخواهد شد

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت رییس جمهوری تصمیم گرفته است عکس هایی که از اسامه بن لادن پس از کشته شدن او گرفته شد، منتشر نشود. وی افزود انتشار این تصویرها یک خطر امنیت ملی به وجود خواهد آورد و ممکن است موجب خشونت شود.

رییس جمهوری این تصمیم را روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی بی اس اعلام کرد و گفت تردید ندارد که نیروهای آمریکا بن لادن را کشته اند. آقای اوباما همچنین افزود مردی که در پشت حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ قرار داشت، به مجازاتی که مستحق بود رسید.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز در این باره گفت بیشتر مشاوران نزدیک پرزیدنت اوباما تصمیم گرفتند عکس ها محرمانه بماند. او افزود بحث هایی می تواند در موافقت یا مخالفت با انتشار عکس ها انجام گیرد، اما هیچ شاهد تصویری از مرگ بن لادن منتشر نخواهد شد. سخنگوی کاخ سفید همچنین نظر اریک هولدر، دادستان کل آمریکا را که حمله به اقامتگاه بن لادن قانونی بود تکرار کرد و گفت اگر بن لادن تسلیم شده بود از سوی نیروهای ویژه آمریکا بازداشت می شد. هولدر همچنین گفت کشتن بن لادن یک عمل دفاع ملی بود و افزود به همین دلیل ایالات متحده در نهایت امن تر خواهد بود. با این حال، دادستان کل آمریکا نسبت به امکان حملات تلافی جویانه هشدار داد و گفت جنگ با تهدیدهای تروریستی تمام نشده است.

هولدر که در کمیته قضایی سنای آمریکا سخن می گفت اظهار داشت: او به آژانس های مجری قانون دستور داده است هوشیار باشند و یاد آور شد هنوز نگرانی های جدی وجود دارد که امریکا باید به آنها بپردازد. هولدر مرگ بن لادن را «گامی عظیم» در اجرای عدالت برای هزاران نفری که در حملات القاعده علیه آمریکا کشته شدند نامید و از کنگره خواست اجازه دهد بخش هایی از قانون وطن پرستی، که در پایان ماه مه منقضی می شود، تمدید شود.

پاتریک لیهی، رییس دمکرات کمیته قضایی سنا، از حمله موفقیت آمیزی که بن لادن را کشت استقبال کرد و گفت او بهای اقدامات خود علیه آمریکاییان بی گناه و مردم سراسر جهان را پرداخت.

XS
SM
MD
LG