لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

سخنرانی اوباما در يک کالج دختران در نيويورک


باراک اوباما چند روز پيش در مراسم فارغ التحصيلی کالج بارنارد در نيويورک، يکی از معدود کالج های خصوصی دختران در آمريکا، سخنرانی کرد.
کالج بارنارد وابسته به دانشگاه کلمبياست، دانشگاهی که رييس جمهوری آمريکا در سال ۱۹۸٣ از آن فارغ التحصيل شد.
آقای اوباما رسما خواستار آن شده بود که در مراسم فارغ التحصيلی اين کالج سخنرانی کند.
گرچه بارنارد، کالج کوچکی است و فقط ٢۴۰۰ دانشجو دارد ولی در ۱٢۰ سال تاريخ آن، زنان برجسته ای از اين کالج فارغ التحصيل شده اند و همواره شخصيت های مهمی در جشن های فارغ التحصيلی اين کالج شرکت می کنند. برای مثال هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده، در سال ٢۰۰۹ در اين مراسم شرکت جست.
کاخ سفيد در مورد اينکه چرا باراک اوباما خواسته بود در مراسم امسال سخنرانی کند توضيحی نداده است اما از آنجا که در مبارزات رياست جمهوری امسال آمريکا، مساله سقط جنين و جلوگيری از حاملگی از اهميت زيادی برخوردار است، دبورا سپار، رييس کالج، چنين نظر می دهد: فکر می کنم باراک اوباما و کاخ سفيد بدنبال فرصتی هستند که در مورد شرايط فعلی زنان در ايالات متحده و مشکلاتی که هنوز زنان با آن روبرو هستند، صحبت کنند.
بارنارد مانند ساير دانشگاه های آمريکا دانشجويان خارجی بسياری را می پذيرد. دبورا سپار می گويد: يک دليل عمده اين خط مشی آماده ساختن زنان برای رهبری است. نه تنها فکر کردن در مورد رهبری زنان، بلکه سرعت بخشيدن به آن. و تلاش برای قرار دادن زنان در موضع رهبری در بخش های اقتصادی در تمامی نقاط جهان. ما در اينجا يک برنامه رهبری کاملا متمرکز داريم که به نظر من بسيار مثبت است.
گرچه بارنارد يک کالج دختران است ولی دانشجويان آن در کلاس های دانشگاه کلمبيا که زنان و مردان در آن به تحصيل مشغولند نيز شرکت می کنند.
دبورا سپار می افزايد: ۴ سال تحصيل در کالج دخترانه به دختران جوان اين فرصت را می دهد که در محيطی تحصيل کنند که مساله جنسيت وجود ندارد. در اينجا که دانشجويان همه زن هستند، می توانند خودشان باشند و نيازی نيست نگران انتظار و توقع های ديگری باشند. اين به دانشجويان اعتماد به نفس و حس خود بودنی می دهد که واقعا سحرآميز است.
گرچه بارنارد با هزينه بيش از ۵۵ هزار دلار در سال يکی از گرانترين کالج های آمريکاست مقام های کالج می گويند نيمی از دانشجويان به طور متوسط ٢۸ هزار دلار کمک هزينه تحصيلی دريافت می کنند که مبلغ قابل توجهی است.
XS
SM
MD
LG