لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

نیروهای آمریکایی در استرالیا مستقر می شوند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا در کانبرا. ۱۶ نوامبر ۲۰۱۱
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا در کانبرا. ۱۶ نوامبر ۲۰۱۱

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا در جریان ملاقات روز چهارشنبه در کانبرا اعلام کردند دو کشور در مورد ادامه استقرار نیروهای آمریکایی در استرالیا به توافق رسیده اند.

خانم گیلارد در نشست خبری به خبرنگاران گفت بر اساس این توافق، یک نیروی ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفری از تکاوران دریایی آمریکا برای یک دوره شش ماهه در شمال استرالیا مستقر خواهد شد و به تدریج به ۲۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت. وی افزود بر اساس این توافق نیروی هوایی آمریکا می تواند از پایگاه های استرالیا استفاده کند.

در این نشست رییس جمهوری آمریکا نیز گفت این توافقنامه به ما امکان می دهد به نیازهای گسترده بشر دوستانه و چالش های امنیتی پاسخ دهیم.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد این توافق به حفظ ساختار امنیتی منطقه آسیا – اقیانوسیه کمک خواهد کرد، همچنین اهداف نیروهای آمریکایی را برای آموزش و برگزاری رزمایش مشترک با دیگر کشورهای منطقه و تجهیز کشورهای کوچکتر جهت پاسخگویی سریع تر به بحران ها، میسر خواهد ساخت.

اوباما افزود دیدار من از استرالیا روشن می سازد که ایالات متحده بر اجرای تعهدهای خود در منطقه اقیانوسیه شتاب می بخشد و تصریح می کند که ما می خواهیم در این جا بمانیم.

از سوی دیگر چین در واکنشی سریع به این توافق اعلام کرد استقرار نیروهای آمریکایی در استرالیا مناسب نیست و باید نظام بین الملل به بحث گذاشته شود. اما دستیاران رییس جمهوری آمریکا چنین اعتقادی ندارند. در حالی که رییس جمهوری آمریکا نیز از پاسخ به این پرسش که آیا این توافق واکنشی به افزایش قدرت نظامی چین است؟ طفره رفت.

اوباما گفت آمریکا از ظهور یک چین صلح طلب استقبال می کند، اما این تحول باید با مسئولیت پذیری همراه باشد و برای چین مهم است که با قواعد بین المللی همگام شود و پشتیبانی خود را از نظام بین الملل که راه پکن را هموار کرده ،ابراز کند.

وی افزود وقتی چین قواعد بازی را رعایت کند به سود همه خواهد بود. در غیر این صورت پیام ما روشن است باید در مسیر حرکت کنید.

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت این تفکر که آمریکا از چین هراس دارد و یا تلاش می کند تا این کشور را از چارچوب های بین المللی نظیر مذاکرات تجاری حوزه اقیانوسیه کنار گذارد، اشتباه است.

آقای اوباما از هاوایی به استرالیا رفت تا در مجمع سالانه همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه شرکت کند.

XS
SM
MD
LG