لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که پس از پایان نشست همکاری های اقتصادی کشورهای حوزه اوقیانوس آرام در هاوائی مانده بود تا در یکی از گردهم آئی های حزب دموکرات شرکت کند، امروز مستقیماً از پایگاه نظامی "هیکام" در آن ایالت عازم استرالیا شد.

سفر رئیس جمهوری آمریکا به استرالیا همزمان با شستمین سالگرد اتحاد بین امریکا و استرالیا انجام می شود. آقای اوباما در این سفر از پایگاه داروین بازدید می کند و هر چند که گفته می شود وی در این بازدید به حضور بیشتر نیروی تفنگداران دریائی آمریکا برای آموزش های نظامی در آن مرکز خواهد پرداخت، با این همه کاخ سفید در این باره سخنی نگفت هر چند که به روابط بسیار مهم امنیتی آمریکا و متحدانش در استرالیا اشاره کرد.

در کنفرانس خبری کاخ سفید در روز ۲ شنبه، " جاش ارنست" قائم مقام اول سخنگوی کاخ سفید گفت «تمرکز بیشتر ما بر منطقه کشورهای حاشیه اقیانوس آرام بخشی از برنامه سیاست خارجی رئیس جمهوری است».

وی گفت این درست است که ما به مسئله ایجاد مشاغل جدید یا تنظیم سیاست های تازه بازرگانی که لازم است فرصت ها وبازارها را در منطقه اقیانوس آرام بروی ما بگشاید، می پردازیم. اما این مسئله به ملاحظات امنیتی یا حضور آمریکا در منطقه نیز ارتباط دارد.

«جاش ارنست» قائم مقام اول سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت حضور ما آن منطقه را با ثبات خواهد کرد و امر اجرای قراردادهای تجاری را در آن منطقه که بیش از ۵ تریلیون دلار است و در حال حاضر بیش از یک تریلیون دلار آن مستقیماً به اقتصاد آمریکا ارتباط دارد؛ آسان تر خواهد کرد.

بنابر این کاملاً طبیعی است که آمریکا حضوری چشمگیر در آن منطقه داشته باشد.

آقای اوباما که سال گذشته میزبان نخست وزیر استرالیا در کاخ سفید بود، ۲ بار تا بحال سفر خود را به آن کشور لغو کرده است. " جاش ارنست" در این که آیا رئیس جمهوری در نخستین سفر خود به این قاره به مسئله خاصی توجه دارد یا نه گفت هر چند که روابط تجاری ما با استرالیا بسیار نزدیک است با این همه مسئله روابط استراتژیکی در چارچوب مسائل امنیتی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارست و این فرصت مناسبی برای رئیس جمهوری است تا در تحکیم این روابط بکوشد.

XS
SM
MD
LG