لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

باراک اوباما: آمریکا به دفاع از ژاپن متعهد است


رئیس جمهوری آمریکا به توکیو اطمینان داد که اگر چین جزایر مورد مناقشه با ژاپن را اشغال کند، ایالات متحده به تعهداتش برای دفاع از ژاپن عمل می کند.

باراک اوباما در آغاز سفر خود به چهار کشور آسیایی، روز چهارشنبه وارد توکیو پایتخت ژاپن شد. باراک اوباما اما گفت خط قرمزی تعیین نمی کند که نتیجه آن حمله آمریکا به نیروهای چینی باشد.

باراک اوباما در کنفرانس خبری با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفت آمریکا به پیمان دفاعی چند ده ساله خود با ژاپن پایبند است. ژاپن و چین بر سر جزایری که توکیو آنها را سنکاکو و چین آنها را دیائیو می خوانند، اختلاف دارند.

نگرانی های برآمده از ادعاهای سرزمینی چین و برنامه هسته ای کره شمالی، علاوه بر مسائل دوجانبه، تمرکز عمده گفتگوهای آقای اوباما در سفر ۸ روزه به کشورهای ژاپن، کره جنوبی، مالزی و فیلیپین خواهد بود.

در پیشاپیش دیدار، آقای اوباما به روزنامه ژاپنی یومیوری گفت امریکا با «هر کوشش یک جانبه ای برای تضعیف اداره سه جزیره توسط ژاپن» مخالف است. او همچنین تاکید کرد که جزایر در چارچوب پیمانی هستند که ایجاب می کند امریکا از ژاپن، در صورت حمله به آن کشور، دفاع کند.

آقای اوباما همچنین برای پیشرفت مذاکرات مربوط به توافق مشارکت تجارت آزاد منطقه پاسیفیک و ورای آن با ژاپن تلاش خواهد کرد. اما بسیاری می گویند بی میلی ژاپن به لغو تعرفه ها بر فراورده های کشاورزی ، شانش موفقیت را کاهش می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا پس از توکیو رهسپار سئول خواهد شد و با رئیس جمهوری کره جنوبی در باره چگونگی مقابله با کره شمالی، که برخی معتقدند آزمایش هسته ای دیگری را تدارک می بیند، گفت و گو خواهد کرد.

آقای اوباما در مالزی با نجیب رزاق نخست وزیر آن کشور گفتگو خواهد کرد. از زمان سفر جانسون به مالزی در سال ۹۶۶ ، این نخستین دیدار یک رئیس جمهور امریکا از آن کشور خواهد بود.

فیلیپین آخرین مقصد سفر دوره ای رئیس جمهوری آمریکا به آسیا خواهد بود که با چین اختلافات مرزی دارد و درنتیجه، بر همکاری های نظامی اش با واشنگتن افزوده است.
XS
SM
MD
LG