لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

سفر باراک اوباما به اندونزی


سفر باراک اوباما به اندونزی
سفر باراک اوباما به اندونزی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، در شهر بالی در اندونزی بسر می برد تا به رهبران کشورهای شرق آسیا و روسیه جهت بحث و گفتگوی دو روزه در مورد امنیت، اقتصاد و سایر مسائل مشترک، بپیوندد.

ورود آقای اوباما به بالی با اعلام امضاء قرارداد شرکت هواپیمایی «لاین ار» اندونزی برای خرید ۲۳۰ فروند جت بوئینگ ۷۳۷ به ارزش نزدیک ۲۲ میلیارد دلار همزمان بود. از نظر ارزش و تعداد، این بزرگترین سفارش غير نظامی است که شرکت آمریکایی بوئینگ تاکنون دريافت کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا نیز در بالی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای شرق آسیا، که روز جمعه آغاز میشود، بسر می برد.

باراک اوباما قرار است در نشست های جداگانه با نخست وزیر هند، مانموهان سینگ، رییس جمهوری فیلیپین، بنيگنو آکینو، و نخست وزیر مالزی، نجیب رازک، شرکت کند.

رئيس جمهوری آمريکا در طول اقامت خود در اندونزی، همچنين با رهبران کشورهای آسیایی که به دنبال کسب حمایت ایالات متحده در اختلافات ارضی خود با چین درمورد دریای جنوب چین هستند، دیدار خواهد کرد.

سفر باراک اوباما به اندونزی پس از توقف او در استرالیا و امضاء توافق برای اعزام ۲۵۰۰ سرباز آمريکايی جهت افزایش امنیت منطقه ای، در شمال استراليا انجام می شود. چین اعتراض خود را به اين قرارداد دوجانبه اعلام کرده است.

این نشست از سوی رييس جمهوری آمريکا به عنوان فرصتی برای گسترش روابط تجاری با کشورهای آسيايی که بسرعت در حال رشد هستند، دیده می شود.

XS
SM
MD
LG