لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

پرزیدنت اوباما: موفقیت کشورهای گروه ۲۰ به موفقیت اقتصاد آمریکا بستگی دارد


پرزیدنت اوباما: موفقیت کشورهای گروه ۲۰ به موفقیت اقتصاد آمریکا بستگی دارد
پرزیدنت اوباما: موفقیت کشورهای گروه ۲۰ به موفقیت اقتصاد آمریکا بستگی دارد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به شریکان خود در یک کنفرانس اقتصادی در این هفته می گوید که موفقیت آنها به موفقیت آمریکا ارتباط دارد، و همه باید برای رسیدن به هدف رشد جهانی تغییراتی در سیاست ها و نگرش های خود بوجود آورند.
درخواست آقای اوباما در نامه ای به شرکت کنندگان در اجلاس گروه ۲۰ اقتصادهای عمده جهان، در حالی انتشار یافت که او در پی دیداری کوتاه از اندونزی وارد کره جنوبی شد.
در جریان آن دیدار، رییس جمهوری آمریکا دمکراسی و روحیه شکیبایی مذهبی اندونزی را ستود و آنرا سرمشقی برای دیگر ملت های مسلمان دانست.
آقای اوباما در نامه خود می گوید قدرت دلار آمریکا، به قدرت اقتصاد آمریکا بستگی دارد. و برای حفظ رشد جهانی، کشورهای دارای مازاد بازرگانی بزرگ و کشورهای گرفتار کسری هر دو باید با تغییر موافقت کنند.
موازنه تجارتی و نرخ های مبادلات ارزی به مسائل اصلی اجلاس گروه ۲۰ که روز پنجشنبه آغاز می شود تبدیل شده است، و شرکت کنندگان گزارش می دهند در جلسات مقدماتی در روز چهارشنبه بحث های داغی صورت گرفت.
چین زیر فشار است که اجازه دهد ارزش پولش بالا برود، چنین اقدامی صادرات آنرا گرانتر خواهد ساخت و مازاد تجارتی عظیم را کاهش خواهد داد.
اما آمریکا نیز بدلیل اقداماتی که برای تحریک و رونق اقتصادی انجام داد و ارزش برابری دلار را در مقایسه با ارزهای دیگر پایین آورد، با انتقاد روبرو است.
پیشتر در بامداد چهارشنبه، آقای اوباما در سخنرانی مهمی در دانشگاه اندونزی در جاکارتا گفت ایالات متحده با اسلام در جنگ نیست و هرگر نخواهد بود.
او گفت شبکه تروریستی القاعده و وابستگان به آن نمی توانند ادعا کنند که رهبران اسلام یا هر مذهب دیگری هستند.
رییس جمهوری عهد کرد به دنبال کردن صلح در خاورمیانه، علی رغم آنچه آنرا «موانع عظیم» نامید ادامه دهد.
آقای اوباما گفت مناسبات بین آمریکا و جوامع اسلامی طی سالهای بسیار فرسوده شده است، و اظهار داشت او بعنوان رییس جمهوری آغاز ترمیم مناسبات را به ارجحیتی برای خود تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG