لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

پرزیدنت اوباما اندونزی را بعنوان یک قدرت جهانی تحسین می کند


پرزیدنت اوباما اندونزی را بعنوان یک قدرت جهانی تحسین می کند
پرزیدنت اوباما اندونزی را بعنوان یک قدرت جهانی تحسین می کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، اندونزی را بعنوان کشوری که «به یک قدرت جهانی» تبدیل می شود ستوده است.
آقای اوباما روز سه شنبه برای دیداری یک روزه از پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان، که از مدت ها پیش انتظار می رفت وارد جاکارتا شد. این سفر بازگشتی به کشوری است که چهار سال از دوران کودکی خود را در سالهای دهه ۱۹۶۰ در آنجا گذراند.
رییس جمهوری آمریکا پیش از ملاقات با همتای اندونزیایی خود گفت دو کشور دی میان سه پرجمعیت ترین دمکراسی های جهان قرار دارند و در سنت کثرت گرایی و تنوع سهیم هستند .
آقای اوباما بعدا میزبان خود را در یک ضیافت رسمی ستود و گفت سوسیلو بامبانگ یودهویونو اندونزی را بعنوان نخستین رییس جمهوری که مستقیما برگزیده شد، در سفر بسوی دمکراسی هدایت کرده است.
پیشتر دو رهبر در کنفرانس خبری مشترکی دو رهبر تشکیل یک «مشارکت فراگیر» در تجارت، آموزش، انرژی پاک و امنیت را اعلام کردند.
در ضیافت شام پرزیدنت اوباما از اندونزی بخاطر اعطای مدال مدالی به مادر فقیدش، استنلی ان دونهان، سپاسگزاری کرد. او سالها در اندونزی چگونگی دریافت قرضه های مالی و استفاده از آنها را تدریس می کرد و سعی داشت به زنان قدرت بخشد.
تو همچنین همدردی خود را با مردم اندونزی که از سونامی و انفجارهای آتش فشانی در عذاب هستند ابراز داشت و گفت آمریکا در «زمان های خوب و بد» در کنار آنها خواهد ایستاد.
ادامه فوران های آتشفشانی در جزیره جاوه، ممکن است آقای اوباما را ناچار سازد چندین ساعت از مدت توقف کوتاه خود در جاکارتا بکاهد.
او گفت در تلاش است مناسبات آمریکا با جامعه بین المللی اسلامی را بهبود بخشد. اما یاد آور شد کارهای زیادی باید در این زمینه انجام گیرد. او همچنین گفت انتظار ندارد احساس بی اعتمادی که طی سالها بوجود آمده است کاملا از بین برود.
پیش از ترک اندونزی، آقای اوباما قرار است از مسجد استقلال در جاکارتا دیدن کند، و انتظار می رود بعدا در جمع هزاران دانشجو در دانشگاه اندونزی سخنرانی کند.


XS
SM
MD
LG