لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۰۳

رییس جمهوری آمریکا سفر خود را به آسيا آغاز کرد


سفر آقای اوباما در توکیو آغاز شد و احتمال می رود بر مسائل اقتصادی و امنیتی متمرکز باشد

پرزیدنت باراک اوباما امروز، جمعه، سفر ۹ روزه خود را با ورود به توکیو آغاز کرد. احتمال می رود اين سفر رييس جمهوری آمريکا بر مسائل اقتصادی و امنیتی متمرکز باشد و در اين سفر پرزيدنت اوباما درباره تدوین یک استراتژی برای رشدی که هم متوازن و هم فراگیر باشد، مذاکره کند.

پرزيدنت اوباما پیش از ترک واشنگتن در روز پنجشنبه گفت او با رهبران جهان درباره گشودن بازارهای آسیا و اقیانوسیه به روی صادرات آمریکا گفت و گو خواهد کرد.

رییس جمهوری گفت آنها درباره یک استراتژی بحث خواهند کرد که بر اساس آن توانگری و کامیابی در سراسر جهان دیگر متکی به مصرف و وامگیری آمریکا نخواهد بود، بلکه بیشتر بر نوآوری و فراورده های آمریکا اتکا خواهد داشت.

سفر ۹ روزه آقای اوباما در توکیو آغاز می شود و احتمال می رود بر مسائل اقتصادی و امنیتی متمرکز باشد.

او سپس به سنگاپور خواهد رفت و در اجلاس رهبران مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه شرکت خواهد کرد. از آنجا آقای اوباما رهسپار شانگهای، پکن، در چین، و سئول پایتخت کره جنوبی خواهد شد.

پرزيدنت اوباما گفته است با مقامات چین درباره تغییر ارزش برابری واحد پول آن کشور، یوآن، مذاکراه خواهد کرد. همچنین قصد دارد پکن را ترغیب کند اجازه دهد کالاهای آمریکایی بیشتری وارد شود و چینی ها را به مصرف بیشتر تشویق کند.

پرزیدنت اوباما گفته است تغییر آب و هوا و حقوق بشر نیز در دستور مذاکرات او با مقامات چین قرار خواهد داشت.

وضعیت حقوق بشر در تبت اغلب یک نگرانی برای واشنگتن بوده است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه از آمریکا خواست به موضع پکن در تبت، که سربازان چینی در سال ۱۹۵۱ بر آن مسلط شدند، احترام بگذارند.

سخنگو گفت تبت پیش از حکومت چین یک سیستم فئودالی داشت و یاد آور شد که اقدام چین در الغای آن سیستم به اندازه پایان بردگی در آمریکا مهم بود.

XS
SM
MD
LG