لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

رییس جمهوری آمریکا میزبان کنفرانس اپک


ورود باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به همراه بانوی اول. ۱۱ نو.امبر ۲۰۱۱
ورود باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به همراه بانوی اول. ۱۱ نو.امبر ۲۰۱۱

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای بر عهده گرفتن میزبانی اجلاس اقتصادی دو روزه رهبران منطقه آسیا – اقیانوسیه در زادگاه خود هاوایی به سر می برد.

اجلاس دو روزه سازمان همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه، سفر ۹ روزه پرزیدنت اوباما را، که بهبود مناسبات آمریکا با کشورهای منطقه هدف آن است، آغاز می کند.

انتظار می رود رییس جمهوری آمریکا درباره پیشنهاد منطقه آزاد تجارتی کشورهای حاشیه اقیانوسیه شامل ایالات متحده، استرالیا، برونی، شیلی، مالزی، زلاند نو، پرو، سنگاپور، ویتنام، بحث کند.

ژاپن علاقه خود را برای پیوستن به مذاکرات ابراز کرده است. این موضوع شانس جذب دیگر قدرت های اقتصادی منطقه ای را افزایش می دهد. چین در این نشتی شرکت نمی کند، اما پیوستن به آن را بررسی می کند.

قرار است باراک اوباما در حاشیه اجلاس با هو جینتائو رییس جمهوری چین ملاقات کند، او همچنین دیدارهایی با دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه و یوشیهیکو نودا نخست وزیر ژاپن خواهد داشت.

تحلیلگران می گویند آقای اوباما با استفاده از سفر، بار دیگر به متحدان اطمینان خواهد داد که آمریکا نقشی عمده در منطقه ایفا خواهد کرد، و به عنوان یک وزنه متقابل در برابر قدرت گرفتن چین حضور خواهد داشت.

آقای اوباما از هاوایی به استرالیا خواهد رفت. وی پس از توقفی کوتاه برای دومین دیدار از اندونزی، که بخشی از دوره کودکی خود را در آنجا سپری کرده، به کوالالامپور خواهد رفت. اوباما همچنین به عنوان نخستین رییس جمهوری آمریکا در اجلاس رهبران آسیای شرقی در جزیره بالی حضور خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG