لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۴۵

پرزیدنت اوباما کوشش تروریستی نافرجام در ۲۵ دسامبر را به القاعده ارتباط می دهد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، برای نحستین بار علنا مظنونانی را که سعی داشتند یک هواپیمای مسافربری راهی آمریکا را، در روز کریسمس منفجر کنند، به القاعده ارتباط داد.

آقای اوباما در پیام رادیویی هفتگی خود در روز شنبه گفت به نظر می رسد یک عامل یمنی القاعده فرد مظنون را آموزش داده، او را با مواد منفجره مجهز ساخته و برای حمله به هواپیمایی که عازم آمریکا بود هدایت کرده است.

آقای اوباما گفت القاعده پیشتر نیز به هدف های آمریکایی حمله کرده بود، از جمله کشتن شهروندان آمریکایی در سفارت این کشور در یمن در سال ۲۰۰۸.

رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن مشارکت خود را با یمن «برای حمله به تروریست های القاعده تقویت می کند».

باراک اوباما که جمهوریخواهان از او به دلیل خودداری از شدت عمل کافی علیه ستیزه گران و تروریست ها انتقاد کرده اند، از کوشش های دولت خود برای پایان دادن به جنگ در عراق و افزایش قوا در افغانستان دفاع کرد و گفت این اقدامات بخشی از استراتژی او برای «برهم زدن و مختل کردن شبکه القاعده و متحدان افراطی آن است».

آقای اوباما گفت او نتایج مقدماتی بررسی هایی را که دستور داد در مورد شیوه بازرسی مسافران هوایی و سیستم کنترل تروریست ها انجام شود دریافت کرده است و انتظار دارد نتایج نهایی در روزهای آینده آماده شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت پس از جدیدترین تلاش برای اقدام تروریستی علیه آمریکا، سعی دارد در میان شاخه های نیروهای امنیتی هماهنگی بوجود آورد.

XS
SM
MD
LG