لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

هشدار اوباما نسبت به تشدید تغییرات آب و هوایی: خطر نزدیک شده است


سفر باراک اوباما به آلاسکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده تغییرات آب و هوای زمین را خطری فوری و در حال رشد توصیف کرد.

باراک اوباما که روز دوشنبه ۳۱ اوت پس از ورود به شهر آنکوریج در ایالت آلاسکا در نشست "محیط زیست نواحی قطب شمال" سخنرانی ‌می‌کرد ضمن هشدار نسبت به شدت گرفتن تغییرات آب و هوایی گفت: "ما امروز به اینجا آمده‌ایم تا در مورد چالشی که این قرن را بیشتر از هر عامل دیگری متمایز می‌کند گفتگو کنیم. یعنی خطر رو به رشد و فوری تغییرات آب و هوا."

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد: "درک ما از تغییر آب و هوا هر روز بهتر می‌شود. فعالیت‌های انسان به شیوه‌های مختلف شرایط اقلیمی را سریع‌تر از آن چه قبلا تصور می‌شد، مختل می‌کند. علم رو به پیشرفت است و ثابت کرده این خطر که زمانی دور بود اکنون در اینجا حضور دارد."

در عین حال، فعالان محیط زیست برغم حمایت از اقدام‌های باراک اوباما در مقابله با تغییرات جوی، در مقابل محل برگزاری نشست دست به تظاهرات زدند. این فعالان به تصمیم اخیر دولت که به شرکت نفتی شل اجازه داده فعالیت استخراج نفت از سواحل آلاسکا را گسترش دهد اعتراض دارند.

دانیل ردموند از شبکه اقدام اقلیمی آلاسکا در این باره گفت: "ما امروز به اینجا آمده‌ایم که از رئیس جمهوری برای طرح گسترده مساله تغییر آب و هوا سپاسگزاری کنیم. این آغاز خوبی است. ولی کافی نیست. ما نیاز به فعالیت بیشتری داریم."

باراک اوباما در دیدار سه روزه خود از آلاسکا یخ نوردی خواهد کرد، با ماهیگیران به گفتگو می‌نشیند و در بخشی از یک سریال تلویزیونی سرگرم کننده شرکت می‌کند.

آقای اوباما قبل از سفر به آلاسکا تصمیم گرفت بلندترین کوه ایالت را که مانت مک کینلی نام گرفته به "دنالی" ، نام اولیه و بومی آن، تغییر دهد. بومیان آلاسکا همواره این کوه را دنالی یا "کوه بزرگ" خوانده اند.

از آن جا که مک کینلی نام بیست و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده بوده است تصمیم آقای اوباما به تغییر نام کوه انتقاد برخی قانونگذاران را به دنبال داشت.

آقای اوباما اولین رئیس جمهوری ایالات متحده است که در زمان ریاست جمهوری خود به مدار قطب شمال سفر می‌کند.

XS
SM
MD
LG