لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

افزایش تلفات مرگبار ترین توفان چهار دهه گذشته در آمریکا


ساکنان منطقه ای واقع در غرب مرکز شهر بیرمینگهام در ایالت آلاباما، یک روز پس از عبور یک توفان، باقی مانده خانه هایشان را مشاهده می کنند - ۲۸ آوریل ۲۰۱۱
ساکنان منطقه ای واقع در غرب مرکز شهر بیرمینگهام در ایالت آلاباما، یک روز پس از عبور یک توفان، باقی مانده خانه هایشان را مشاهده می کنند - ۲۸ آوریل ۲۰۱۱

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه به ایالت حادثه دیده ی آلاباما سفر می کند تا از نزدیک شاهد ویرانی های به جا مانده از توفان و گردباد های شدیدی باشد که جان دست کم ۲۹۶ نفر را در جنوب آمریکا گرفته است.

کاخ سفید می گوید رییس جمهوری آمریکا با رابرت بنتلی ، فرماندار ایالت آلاباما و مسوولان محلی و ایالتی و خانواده هایی که از توفان ها صدمه دیده اند، ملاقات خواهد کرد.

مقامات آمریکایی می گویند موج توفان اخیر آمریکا، تقریبا در چهار دهه گذشته، مرگبارترین در کشور بوده است.

ایالت آلاباما در بین هشت ایالتی که شاهد توفان های مرگبار اخیر بوده است، بیشترین تعداد تلفات را داشته است. به گفته فرماندار آلاباما، گردبادهای روز چهارشنبه در این ایالت دست کم ۱۹۵ کشته برجای گذشته است.

آقای اوباما روز پنجشنبه در کاخ سفید گفت این جان باختن ها «اندوهناک بوده است به ویژه در آلاباما.»

او ضمن اشاره به کمک دولت برای بهبود دوباره منطقه، گفت خسارت باقی مانده از این توفان ها، «فاجعه آمیز» بوده است.

گردبادها روز چهارشنبه ایالت آلاباما را در نوردیدند و خانه ها و مراکز تجاری را ویران و خودرو ها را نابود کردند. گردبادها همچنین باعث شکسته شدن درختان و قطع خطوط برق شدند.

رابرت بنتلی، فرماندار آلاباما گفت چندین منطقه شهری آلاباما شاهد ویرانی گسترده ساختمان ها بوده است و ممکن است تا یک میلیون نفر برق نداشته باشند.

او گفت مسوولان آلاباما از رییس جمهوری آمریکا خواهند خواست تا ارائه کمک بزرگ بلایای طبیعی را به این ایالت تسریع کند.

اواخر روز چهارشنبه، آقای اوباما برای ایالات آلاباما، حالت فوق العاده فدرال اعلام کرد که اجازه کمک رسانی به ۶۷ شهرستان این ایالت را فراهم می دهد.

مقامات می گویند توفان های شدید که اواخر روز دوشنبه منطقه جنوب را درنوردید، در ایالت های تنسی ۳۴ نفر، در میسیسیپی ۳۳ نفر، در جورجیا ۱۴ نفر، در آرکانسا ۱۲ نفر، در ویرجینیا ۵ نفر، در لوییزیانا ۲ نفر و در کنتاکی ۱ نفر کشته برجای گذاشته است.

در ۳ آوریل ۱۹۷۴، مرگبار ترین موج توفان در آمریکا ۳۱۰ نفر کشته برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG