لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

مشاور پیشین اوباما به دروغگویی درباره لابی‌گری متهم شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - گِرِگ کِریگ، مشاور حقوقی پیشین دولت اوباما، روز پنجشنبه به ادای اظهارات غلط و پنهان کردن اطلاعات در جریان تحقیقات وزارت دادگستری از لابیگری برای کشورهای خارجی متهم شد. این ایراد اتهام از پیامدهای تحقیقات درباره روسیه است.

کریگ در دو مورد متهم شده که عمدا واقعیت هایی را درباره کارهایی که او و موسسه حقوقی قبلی اش برای دولت اوکراین انجام داده بودند، پنهان کرده است. اتهامات توسط دادستان شهر واشنگتن دی سی اعلام شد.

ایراد اتهام یک روز پس از آن انجام گرفت که وکلای کریگ گفتند انتظار دارند موکلشان در ارتباط با تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه، با اتهام روبرو شود.

ویلیام تیلور و ویلیام مورفی، وکلای او، در بیانیه ای گفتند، «آقای کریگ در مورد هیچ اتهامی گناهکار نیست و اصرار لجوجانه دولت بر پیگرد او، سوء استفاده غلط از اختیارات دادستانی است.»

وزارت دادگستری در حال اعمال سخت گیری بر لابیگرها و مشاوران کشورهای خارجی است که در آمریکا اطلاعات خود را ثبت نکرده اند.

موشکافی در مورد فعالیت های کریگ از تحقیقات درباره پل منافورت، رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، و فعالیت اش به نیابت از یک حزب سیاسی اوکراینی طرفدار روسیه نشات گرفت. اتهامات علیه کریگ سه ماه پس از موافقت موسسه حقوقی قبلی اش با پرداخت جریمه ای ۴.۶ میلیون دلاری و اذعان به کوتاهی در ثبت فعالیت های خارجی اش مطرح می شود.

کریگ اولین مشاور حقوقی باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، بود.

اتهامات به دوره ای در سال ۲۰۱۲ بر می‌گردد که دولت اوکراین او و شریک حقوقی اش را استخدام کرده بود تا گزارشی درباره پیگیرد یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین اوکراین، تهیه کند. تیموشنکو رقیب سیاسی دیرین ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور وقت اوکراین، از حامیان دیرین منافورت بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG