لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۱

پرزیدنت اوباما در افغانستان


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در دیداری از پیش اعلام نشده به افغانستان در روز ۲۸ مارس، هدف های مأموریت جاری آمریکا را تکرار کرد: از هم پاشیدن و شکست دادن القاعده و متحدان افراطی آن و جلوگیری از بازگشت آنها به منطقه.

این کار از طریق محروم ساختن القاعده از پناهگاه های امن و متوقف ساختن حرکت طالبان و با تقویت توانایی نیروهای امنیتی و دولت افغانستان انجام شدنی خواهد بود بگونه ای که آنها بتوانند مسئولیت نه تنها امنیت کشور را بر عهده بگیرند، بلکه همچنین سرویس های اساسی مورد نیاز مردم را فرهم اورند.

پرزیدنت اوباما گفت: «بسیار خوشحال هستم که می بینم کوشش های مهمی از نظر مشارکت نیروهای امنیتی ملی افغانستان با نیروهای آمریکا و ائتلاف صورت گرفته است. به گمان ما این کوشش به جهتی که تمام ما به آن علاقه مند هستیم اشاره دارد یعنی روزی که افغانستان قادر شود امنیت خود را تامین کند، و همچنان شریک استرتژیکی دراز مدتی برای امریکا باشد».

آقای اوباما همچنین گفت: «استراتژی من شامل یک کوشش نظامی است که جنگ را به طالبان بکشاند، در همین حال شرایطی برای امنیت بیشتر و انتقال مسئولیت ها به افغان ها بوجود آورد، همچنین یک کوشش غیر نظامی که زندگی روزانه آنها را بهبود بخشد وبا فساد مبارزه کند و همچنین مشارکت با پاکستان و مردم آن، زیرا ما نمی توانیم افراط گرایان را ریشه کن سازیم و امنیت و فرصت را پیش ببریم، مگر این که در هر دو طرف مرز موفق شویم».

اما موفقیت در جبهه نبرد علیه طالبان، فقط نیمی از پیکار است. آنگونه که پرزیدنت اوباما گفت آنچه بیشتر مورد نیاز است، پیشبرد یک روند غیر نظامی است که تولید کشاورزی، تولید انرژی، دولتمداری خوب، حکومت قانون و مبارزه با فساد را مسلم سازد. به گفته رئیس جمهوری آمریکا یک افغانستان کامیاب تر، امن تر و مستقل، حاصل تمام این تلاش ها خواهد بود.

به گفته باراک اوباما مردم افغانستان نیاز دارند ببینند که سرویس های دولتی بهتر می شود و دولت برایشان کار می کند. آنها به مدرسه، درمانگاه، توسعه کشاورزی، دسترسی به شبکه های ارتباطی و شغل، اجرای قانون و برق در جوامع خود نیاز دارند؛ چیزهایی که یک سیستم مسئول و کارآمد، که به حکومت قانون احترام بگذارد می تواند فراهم آورد.

پرزیدنت اوباما گفت: «ما می بینیم افغان ها جوامع خود را باز پس می گیرند و مشارکت های جدیدی را می بینیم که به آنان درساختن آینده کمک می کند و امنیتشان آنها را افزایش می دهد».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «ما در این جا هستیم تا به افغن ها در تقویت صلحی که به سختی بدست آورده اند کمک کنیم. در همین حال شکوفایی قابلیت فوق العاده مردم افغانستان، دختران و پسران افغانستان، از سربازان و پلیس تا کشاورزان و دانشجویان جوان را عملی سازیم. ما می خواهیم مشارکتی استوار بر منافع و احترام متقابل بسازیم».

XS
SM
MD
LG