لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

گزارش سیاسی: اوباما: تصمیم نهایی پیرامون راهبرد جدید ایالات متحده در افغانستان به زودی اعلام خواهد شد


به نظر می رسد اقای اوباما گزینه اعزام نیروی نظامی بیشتربه افغانستان را مدنظر دارد و گزارش هایی مبنی براعزام رقمی معادل ده هزار تا چهل هزار نیرو به منطقه منتشر شده اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده می گوید تصمیم بازبینی راهبرد دولت او درافغانستان به زودی اعلام خواهد شد.

آقای اوباما وعده داده است تعهد ارتش ایالات متحده در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

اظهارات اخیرآقای اوباما در مورد مراحل بازبینی راهبرد کشورش در افغانستان در دیدار اخیر وی با نخست وزیر ژاپن در توکیو مطرح شد.

آقای اوباما دریک کنفرانس خبری مشترک با یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن درپاسخ به پرسشی پیرامون ماهیت اطلاعات بیشتر برای اخذ تصمیم نهایی خود گفت: « مسئله کسب اطلاعات بیشتر نیست، مسئله این است که می خواهم اطمینان حاصل کنم وقتی مردان و زنان جوان کشور را به جنگ اعزام می کنم و میلیاردها دلارهزینه به این امراختصاص می دهم، ثمره همه این تلاش ها امنیت بیشترمردم آمریکا خواهد بود.»

مشاوران نظامی وغیرنظامی اقای اوباما گزینه های متعددی را در برابر وی قرار داده اند و دیدارهای طولانی پشت درهای بسته درکاخ سفید برگزارشده اند.

به نظر می رسد اقای اوباما گزینه اعزام نیروی نظامی بیشتربه افغانستان را مدنظر دارد و گزارش هایی مبنی براعزام رقمی معادل ده هزار تا چهل هزار نیرو به منطقه منتشر شده اند.

آقای اوباما درتوکیو به خبرنگاران گفت تصمیم نهایی خود را به زودی اعلام خواهد کرد.

آقای اوباما در واکنشی نسبت به منتقدان که مراحل تصمیم گیری در این زمینه را بسیار کند خوانده اند گفت:« به نظر می رسد افرادی که انتقاد می کنند از رویدادهایی که درافغانستان درحال وقوع است، مطلع نیستند. اما افرادی هستند که سنگینی بار این مسئولیت واهمیت اخد تصمیم مدبرانه را درک می کنند.»

آقای اوباما گفت زمانی که تصمیم جدید اخذ شود، اطمینان حاصل خواهد کرد که مردم آمریکا ازجزئیات راهبرد جدید جنگ درافغانستان و پیامدهای اجتمالی آن مطلع شوند.

آقای اوباما خاطرنشان کرد:« پیامی خطاب به مردم افغانستان ارسال خواهم کرد. پیام روشن ما این است که هدف نهایی این است که مردم افغانستان درموقعیتی قرار بگیرند که بتوانند امنیت خود را فراهم کنند و ایالات متحده نمی تواند به طور نامحدود دراین کشورحضور داشته باشد.»

پرزیدنت گفت کشورهای دیگر را برای ایفای نقش فعال تردرافغانستان ترغیب خواهد کرد.

ژاپن اخیرا" اعلام کرده است دیگربرای کشتی های جنگی ایالات متحده درگیر جنگ درافغانستان هستند، سوخت فراهم نخواهد کرد.

دولت جدید ژاپن گفته است طی پنج سال آینده پنج میلیارد دلارکمک امدادی غیرنظامی برای مردم افغانستان ارسال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG