لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

استراتژی جديد پرزيدنت اوباما در مورد اعزام نيروی بيشتر به افغانستان برای ريشه کن کردن طالبان


استراتژی جديد پرزيدنت اوباما در مورد اعزام نيروی بيشتر به افغانستان برای ريشه کن کردن طالبان
استراتژی جديد پرزيدنت اوباما در مورد اعزام نيروی بيشتر به افغانستان برای ريشه کن کردن طالبان

رئيس جمهوری آمريکا جزئيات تصميم نهائی خود را طی ايراد يک سخنرانی در آکادمی نظامی وست پوينت در نيويورک برای فارغ التحصيلان اين آکادمی نظامی، به آگاهی مردم آمريکا نيز خواهد رساند

قرار است پرزيدنت اوباما سه شنبه استراتژی خود را در باره جنگ افغانستان و اعزام نيروهای بيشتر به آن کشور اعلام کند.

رئيس جمهوری آمريکا جزئيات تصميم نهائی خود را طی ايراد يک سخنرانی در آکادمی نظامی وست پوينت در نيويورک برای فارغ التحصيلان اين آکادمی نظامی، به آگاهی مردم آمريکا نيز خواهد رساند. اين سخنرانی در ساعت هشت سه شنبه شب در «وست پوينت» که معروف ترين و معتبرترين دانشگاه نظامی آمريکاست، ايراد خواهد شد.

نظرسنجی های اخير نشان ميدهد که درصد مخالفت آمريکائی ها با اعزام نيروی بيشتر به افغانستان نسبت به شروع کار پرزيدنت اوباما در کاخ سفيد بيشتر شده است.

در حال حاضر حدود ۶۴۰۰۰ سرباز آمريکائی در افغانستان هستند و گفته ميشود که پرزيدنت اوباما بيش از ۳۰ هزار سرباز ديگر را به جبهه جنگ افغانستان اعزام خواهد کرد.

هرچند که مقامات نظامی و دولت اوباما تا بحال در اين مورد رقمی قطعی ارائه نکرده اند، اما طرح پنتاگون – وزارت دفاع آمريکا – آماده کردن يک نيروی ۳۵ هزار نفری است.

نظرخواهی دو هفته پيش مرکز پژوهشی« پی ئی دابليو» نشان ميدهد که ۵۷ در صد آمريکائيان از تلاش های نظامی آمريکا در افغانستان خيلی راضی نيستند در حالی که اين رقم در شروع رياست جمهوری پرزيدنت اوباما ۱۲ در صد کمتر بوده است.

پرزيدنت اوباما در اين هفته گفت «کار افغانستان را به اتمام ميرساند،» کاری که هشت سال پيش شروع شده است. اشاره رئيس جمهوری به حمله نظامی آمريکا به افغانستان پس از حمله های تروريستی القاعده به نيويورک و واشنگتن بود که به سرنگونی طالبان انجاميد.

مقامات آمريکائی ميگويند پرزيدنت اوباما سخنرانی خود را زمانی ايراد ميکند که حدود ۹ هزار تفنگدار نيروی دريائی آمريکا آماده عزيمت به بخش جنوبی افغانستان و حمله به پناهگاه طالبان در استان هلمند هستند.

پرزيدنت اوباما ساعاتی پيش از ايراد سخنرانی سه شنبه شب خود در آکادمی نظامی «وست پوينت» با رهبران جمهوريخواه و دموکرات کنگره آمريکا در کاخ سفيد ملاقات کرده و آنان را در جريان تصميم نهائی خود قرار خواهد داد.

اعزام بيشتر تفنگداران نيروی دريائی آمريکا به هلمند، تعداد نيروهای آمريکا را در آن منطقه به دو برابر رسانده و آزمونی برای دولت تحت فشار حامد کرزی و همچنين اجرای استراتژی ژنرال «استانلی مک کريستال» فرمانده ارشد نيروهای آمريکا و ناتو در مورد سرکوبی ستيزه جويان در منطقه است.

XS
SM
MD
LG