لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

رییس جمهوری آمریکا جلسه دیگری برای بررسی استراتژی افغانستان تشکیل می دهد


انتظار می رود آقای اوباما و تیم امنیت ملی او توصیه های ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان را بررسی کنند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه جلسه دیگری با مشاوران ارشد سیاسی و نظامی خود برای بررسی جنگ در افغانستان در کاخ سفید تشکیل می دهد.

انتظار می رود آقای اوباما و تیم امنیت ملی او توصیه های ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، را بررسی کنند. رییس جمهوری هشدار داده است که اگر سربازان بیشتری اعزام نشوند آمریکا ممکن است در جنگ بازنده شود. گزارش های تایید نشده در رسانه های آمریکا حاکی است که او بالغ بر ۴۰ هزار سرباز اضافی تقاضا کرده است.

اما بنظر می رسد آقای اوباما بیشتر به یک استراتژی که اندکی بر ستیزه گران القاعده در افغانستان و پاکستان تمرکز دارد متمایل می شود. این استراتژی، که جو بایدن، معاون رییس جمهوری، پیشنهاد کرده است، می خواهد بر حملات هوایی علیه هدف های القاعده با استفاده از هواپیماهای بی سرنشین و نیروهای ویژه افزوده شود، در حالی که سربازان آمریکایی در سطح فعلی ۶۸ هزار نفر باقی بمانند.

بایدن و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه به طور خصوصی با رییس جمهوری گفت و گو کردند.

پیشتر، در روز چهارشنبه، در هشتمین سالگرد هجوم به افغانستان، آقای اوباما با تیم کامل امنیت ملی خود ملاقات کرد. آن جلسه بر پاکستان، که یک عنصر اصلی در استراتژی رییس جمهوری تلقی می شود، متمرکز بود.

XS
SM
MD
LG