لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

در ادامه بررسی استراتژی افغانستان، پرزیدنت اوباما با معاون رییس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات می کند


جلسه روز چهارشنبه بر نقشی که پاکستان می تواند در هر استراتژی جدید ایفا کند متمرکز بود

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای ادامه بحث درباره استراتژی آمریکا در افغانستان، امروز، پنجشنبه، با جو بایدن معاون رییس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ملاقات می کند.
آقای اوباما روز چهارشنبه در هشتمین سالگرد جنگ در افغانستان با مشاوران ارشد سیاسی و نظامی خود ملاقات کرد. هدف از بحث ها این است که استراتژی جدیدی برای مقابله با تحولات افغانستان تهیه شود.
جلسه روز چهارشنبه بر نقشی که پاکستان می تواند در هر استراتژی جدید ایفا کند متمرکز بود. رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید گفت دولت بر این عقیده است که پاکستانی ها بر کوشش برای مقابله با عناصر افراطی شدت می بخشند.
رییس جمهوری روز جمعه سرپرستی جلسه دیگری از تیم امنیتی خود را بر عهده خواهد گرفت.
در این میان، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت پرزیدنت اوباما درخواست ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان را برای اعزام سربازان اضافی دریافت کرده است.
مک کریستال هشدار داده است که اگر سربازان بیشتری اعزام نشوند آمریکا ممکن است در جنگ بازنده شود. او آماده است ۳۰ تا ۴۰ هزار سرباز اضافی برای جنگ با شورشیان طالبان درخواست کند. این رقم افزون بر ۶۸ هزار سرباز آمریکایی است که هم اکنون در افغانستان خدمت می کنند.
اما مقامات دولت می گویند آقای اوباما «راه میانه ای» را بین تقاضای مک کریستال و پیشنهادی که کوشش های نظامی را اندکی بر ستیزه گران القاعده متمرکز خواهد ساخت بررسی می کند.
این پیشنهاد، که بایدن ارائه داده است، می خواهد حملات هوایی علیه القاعده با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و نیروهای ویژه افزایش پیدا کند، در حالی که تعداد سربازان آمریکا در سطح فعلی حفظ شود.

XS
SM
MD
LG