لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

فاکس نیوز: دولت اوباما مجوز داد که جمهوری اسلامی در بانک عمانی ریال را به یورو تبدیل کند


ریچارد ادسون در گزارشی در فاکس نیوز با عنوان «دولت اوباما ظاهرا به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا را داده بود» می نویسد بنا بر گزارش کمیته فرعی تحقیقات مجلس سنای ایالات متحده وزارت دارایی دولت اوباما در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶ مجوز مشخصی برای بانک مسقط در عمان صادر کرد که اجازه می داد ریال ایران از طریق نهادهای مالی آمریکا به یورو تبدیل شود.

با وجود صدور این مجوز برای تبدیل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مقام های دولت اوباما در گزارش هایی زیر سوگند در برابر کنگره اصرار داشتند که به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا داده نخواهد شد. در نهایت هیچ بانکی حاضر به انجام این مبادله برای ایران نشد.

جمهوریخواهان از زمان توافق هسته ای دولت اوباما با ایران، از او انتقاد داشته اند.

دست کم دو قانونگذار جمهوریخواه آمریکا در این رابطه واکنش نشان دادند.

سناتور مارکو روبیو از دولت باراک اوباما، که امکان دسترسی جمهوری اسلامی ایران به نظام مالی آمریکا را داد، انتقاد کرده است.

سناتور روبیو در توئیتی گفت دولت اوباما کنگره و مردم آمریکا را در این مورد گمراه کرد.

همچنین، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در بیانیه ای گفت عمل دولت اوباما خطرناک و فرای تعهدات آمریکا بود.

دونالد ترامپ در زمان نامزدی انتخابات بارها از پولی که دولت وقت آمریکا در زمان اجرای توافق هسته ای به جمهوری اسلامی ایران داد، انتقاد کرد و بارها بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به این موضوع اشاره کرد.

دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی ایران از پول دریافتی برای حمایت از گروه های تروریستی و فعالیت های بی ثبات کننده در خاورمیانه استفاده کرده است.

مشاوران اوباما با دفاع از اقدام دولت وقت می گویند این پول بخشی از بدهی و بهره پول متعلق به ایران بود.

گزارش کمیته فرعی سنای آمریکا می گوید البته با وجود فراهم آوردن زمینه و اطمینان خاطر دادن مقامهای خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا، در نهایت هیچ بانک آمریکا حاضر نشد از فرصت استفاده کند.

گزارش می گوید که در دورانی که دولت اوباما سرگرم تسهیل تبدیل ریال ایران به دلار آمریکا بود، مقامات دولتی به کنگره مکرراً اطمینان خاطر دادند که تهران کماکان به نظام مالی آمریکا دسترسی ندارد.

سناتور روبیو در توئیت خود نوشته است حال که پرزیدنت ترامپ از توافق خارج شده و تحریمها بتدریج بجای خود بازمی گردند، احتمال اینکه بانکها و شرکتها خارجی با ایران تجارت کنند، بسیار کمتر از گذشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG