لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

رییس جمهوری آمریکا با رهبران آسیا ملاقات می کند


رییس جمهوری آمریکا با رهبران آسیا ملاقات می کند
رییس جمهوری آمریکا با رهبران آسیا ملاقات می کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در جزیره بالی در اندونزی با رهبرانی که در اجلاس سران کشورهای شرق آسیا حضور دارند به گفت و گو نشست.
نخستین دیدار آقای اوباما با مان موهان سینگ نخست وزیر هند بود. او گفت هردو کشور اجلاس را یک حوزه اصلی برای کار با یکدیگر در مسائلی از امنیت دریایی و جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی تا همکاری در پاسخگویی به سوانح و کمک های انساندوستانه می بینند.
رییس جمهوری آمریکا همچنین با پرزیدنت یودهویونو رییس جمهوری اندونزی ملاقات کرد و پس از آن گفت آنها موافقت کردند برای افزایش همکاری، از جمله کمک به آموزش ارتش اندونزی و حمایت از آن، در حالی که خود را نوسازی می کند، گام هایی بردارند.
در جبهه اقتصادی، آقای اوباما از امضای سفارش بزرگ شرکت هواپیمایی داخلی اندونزی – لاین ار – به شرکت آمریکایی بوئینگ برای خرید ۲۳۰ فروند جت ۷۳۷ به ارزش ۲۲ میلیارد دلار، در روز پنجشنبه استقبال کرد.
آقای اوباما گفت ایالات متحده و اندونزی همچنین قصد دارند یک قرار داد ۶۰۰ میلیون دلاری برای حمایت از توسعه بادوام، و بهبود سرویس های بهداشتی و عمومی دراندونزی امضا کنند.
آقای اوباما پیش از حضور در ضیافت شام اجلاس سران کشورهای آسیای شرقی با رهبران فیلیپین و مالزی ملاقات کرد. او در جریان اقامت در بالی به دیدار با رهبران کشورهای آسیایی، که خواهان حمایت آمریکا از اختلافات ارضی آنها با چین بر سر دریای چین جنوبی هستند، ادامه خواهد داد.
بالی آخرین توقفگاه آقای اوباما در سفر ۹ روزه به آسیا و اقیانوسیه است. او روز شنبه به واشنگتن باز می گردد.

XS
SM
MD
LG