لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

پرزیدنت اوباما از جمهوری خواهان خواستار تصویب هرچه زودتر پیمان جدید استارت شد


پرزیدنت اوباما از جمهوری خواهان خواستار تصویب هرچه زودتر پیمان جدید استارت شد
پرزیدنت اوباما از جمهوری خواهان خواستار تصویب هرچه زودتر پیمان جدید استارت شد

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا می گوید پیمان جدید استارت با روسیه " عنصر مهمی " در امنیت امریکا و اروپا است.

آقای اوباما ، که روز شنبه در پایان اجلاس رهبران ناتو در پرتغال سخن می گفت، اظهار داشت او "حمایت قاطع" متحدان ناتو از پیمان را بدست آورد. رییس جمهوری تاکید کرد پیمان برای واشنگتن از نظر تایید پای بندی مسکو به کاهش زرادخانه اتمی خود بسیار مهم است.

پرزیدنت اوباما و دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه در ماه آوریل پیمان را برای کاهش زرادخانه های اتمی دو کشور و ایجاد یک سیستم مشترک تایید امضا کردند. پارلمان های امریکا و روسیه هنوز آن را تصویب نکرده اند.

آقای اوباما می خواهد سنای امریکا پیمان را تا پایان سال جاری تصویب کند. برخی از جمهوریخواهان در برابر به رای گذاشتن پیمان پیش از آن که کنگره جدید با حضور نیرومندتر جمهوریخواهان تشکیل شود، مقاومت می کنند.

دبیر کل ناتو روز شنبه گفت: عدم تصویب پیمان به امنیت اروپا صدمه خواهد زد.

آقای اوباما روز شنبه در سخنرانی رادیوئی هفتگی خود بر انتقاد از جمهوریخواهان سنا که سعی دارند رای گیری به پیمان جدید استارت با روسیه راه به تاخیر اندازند، گفت: جمهوریخواهان درس رونالد ریگن رییس جمهوری سابق در دیپلماسی اتمی ، " اعتماد همراه با تایید" ، را نادیده می گیرند.

پرزیدنت اوباما: اگر سنا پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک را امسال تصویب نکند، بازرسان امریکا قادر نخواهند بود براجرای کامل توافقنامه مبنی بر کاهش 30 درصد زرادخانه اتمی روسیه نظارت کامل داشته باشند.

آقای اوباما گفت خود داری سنا از تصویب پیمان همچنین می تواند حمایت روسیه از واشنگتن در مسائل دیگر، از جمله جاه طلبی های اتمی ایران را به خطر بیاندازد.

در پاسخ جمهوریخواهان، سناتور میچ مک کانل به مسائل داخلی پرداخت و رییس جمهوری را ترغیب کرد معافیت مالیاتی را به تمام امریکاییان، نه فقط خانواده هایی که کمتر از 250 هزار دلار در سال درآمد دارند، توسعه دهند.

مک کانل همچنین از پرزیدنت اوباما و دمکرات ها، که به گفته او، برای کاهش بیکاری به اندازه کافی کار نمی کنند انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG