لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

اوباما: نتایج انتخابات حاکی از نارضایتی اقتصادی مردم است


کریس گیبسون، نامزد جمهوری خواه پیروزی خود را در مقابل اسکات مورفی برای نمایندگی نیویورک در مجلس نمایندگان جشن گرفته است
کریس گیبسون، نامزد جمهوری خواه پیروزی خود را در مقابل اسکات مورفی برای نمایندگی نیویورک در مجلس نمایندگان جشن گرفته است

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید ناکامی حزب او در انتخابات روز سه شنبه، ناراحتی عمیق مردم آمریکا از وضعیت اقتصاد کشور را منعکس می کند.

کاندیداهای جمهوریخواه در انتخابات روز سه شنبه دست کم ۶۰ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند، که از ۳۹ کرسی لازم برای داشتن اکثریت و کنترل مجلس نمایندگان، به مراتب بیشتر است. جمهوریخواهان همچنین دستاوردهای عمده ای در سنا کسب کردند، با این حال دمکرات ها توانستند اکثریت اندک خود را حفظ کنند.

آقای اوباما روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت او مسئولیت این واقعیت را که اقتصاد با سرعت کافی پیشرفت نکرده است می پذیرد.

آقای اوباما گفت هیچ حزب واحدی قادر نخواهد بود مسیری را که کشور در پیش خواهد گرفت دیکته کند، و آنها ناچار خواهند بود زمینه مشترکی را جستجو کنند.

انتظار می رود جان بینر، با آغاز کار کنگره جدید در ماه ژانویه، به ریاست مجلس نمایندگان برگزیده شود. او روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ایجاد شغل و کاهش هزینه های دولت، هدف های اصلی حزب جمهوریخواه است.

او گفت ارجحیت دیگر لغو قانون اصلاح سیستم بیمه درمانی است که در اوایل سال جاری علیرغم مخالفت شدید جمهوریخواهان تصویب شد.

میچ مک کانل، سناتور جمهوریخواه گفت انتخابات رفراندوم روشنی در باره سیاست های رییس جمهوری و دمکرات های دیگر بود.

جمهوریخواهان دست کم ۱۱ پست فرمانداری را که قبلا در اختیار دمکرات ها بود نیز به دست آوردند.

با آغاز به کار کنگره با ترکیب جدیدش و تغییر موازنه قدرت سیاسی در عرصه سیاسی آمریکا، برنامه های پرزیدنت اوباما با چالش سختی روبرو خواهد شد.

رییس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه، یک کنفرانس خبری برای بحث در باره نتایج انتخابات تشکیل داد.

پیشتر، او تلفنی با رهبران جمهوریخواه، از جمله جان بینر تماس گرفت و گفت در انتظار است با آنها همکاری کند.
یکی از نیرومند ترین متحدان آقای اوباما، هری رید سناتور ایالت نوادا، توانست از چالش قدرتمند شارون انجل، جمهوریخواه، که از حمایت جنبش متنفذ و محافظه کار «تی پارتی» برخوردار بود، جان بدر برد.

اقتصاد نگرانی عمده رای دهندگان آمریکا در انتخابات میان دوره ای اخیر بود و نتایج رای گیری نشان داد بسیاری از آمریکاییان نظراتی منفی، نه فقط در باره آقای اوباما، بلکه هر دو حزب سیاسی ابراز داشتند.

پیروزی جمهوریخواهان نشان دهنده بازگشت عمده ای برای این حزب است که چهار سال پیش کنترل مجلس نمایندگان و سنا را از دست داد. رهبران جمهوریخواه می گویند پیروزی روز سه شنبه رد قاطع برنامه های حزب دمکرات است.

XS
SM
MD
LG