لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۳۵

اوباما: تصميم در مورد اعزام سربازان اضافی به افغانستان بزودی گرفته خواهد شد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید او به زودی در مورد تعداد سربازان اضافی که به افغانستان اعزام خواهند شد تصمیم خواهد گرفت، و یادآور می شود هر تاخیری در تصمیم گیری به این علت بوده است که او می خواهد درست عمل کند.

آقای اوباما روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن، در توکیو این انتقاد را که دولت او در گرفتن تصمیم درنگ می کند رد کرد و گفت سیاست آمریکا در افغانستان باید مردم آمریکا را از شبکه های تروریستی حفظ کند، اما افزود تعهد آمریکا به افغانستان «بی انتها» نیست.

اوباما و هاتویاما پس از بیش از یک ساعت گفت و گو در دفتر رهبر جدید ژاپن متعهد شدند در اتحاد دیرینه بین دو کشور باز نگری کنند.

هاتویاما به خبرنگاران گفت او و رییس جمهوری آمریکا در مجموعه ای از مسائل دشوار، از جمله تغییر آب و هوا، جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی، و افغانستان همکاری خواهند کرد.

هاتویاما تعهد نیروی دریایی کشور خود را به پایان بخشیدن به ماموریت ژاپن برای سوختگیری کشتی هایی که به افغانستان اعزام می شوند تکرار کرد اما گفت ژاپن به ۵ میلیارد دلار کمک به آن کشور پای بند خواهد بود.

در بیانیه مشترکی پس از مذاکرات، دو رهبر گفتند آنها در اجرای طرح های انرژی پاک همکاری خواهند کرد، هدف این است که تا سال ۲۰۵۰ تشتشع گازهای گلخانه ای به میران ۸۰ درصد کاهش یابد.

ژاپن نخستن مرحله سفر هشت روزه پرزیدنت اوباما به آسیا است. او روز جمعه به خبرنگاران گفت برای رهبران منطقه روشن خواهد ساخت که آینده ایالات متحده ارتباطی ناگسستنی با منطقه اقیانوس آرام دارد.

آقای اوباما روز شنبه سخرانی عمده ای در توکیو ایراد خواهد کرد و به تشریح نگرش خود درباره مناسبات آمریکا و آسیا خواهد پرداخت.

آقای اوباما از توکیو برای شرکت در کنفرانس مجمع همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه رهسپار سنگاپور خواهد شد، و از آنجا به شانگهای، پگن و سئول خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG