لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

رییس جمهوری آمریکا می گوید در سفر به آسیا به مسئله حقوق بشر خواهد پرداخت


رییس جمهوری آمریکا می گوید در سفر به آسیا به مسئله حقوق بشر خواهد پرداخت
رییس جمهوری آمریکا می گوید در سفر به آسیا به مسئله حقوق بشر خواهد پرداخت

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، این اتهام را که دولت او به اندازه کافی در مسائل دشواری مانند حقوق بشر بر چین فشار وارد نمی کند، تکذیب کرده است.

آقای اوباما در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز، که روز دوشنبه انجام گرفت، گفت او این موضوع را هنگام ملاقات با هو جینتاتو، رییس جمهوری چین در اواخر ماه جاری در میان خواهد گذاشت.

پرزیدنت اوباما گفت او قصد دارد مسائلی از جمله تغییر آب و هوا، تجارت و حقوق بشر را، که برخی از منتقدین می گویند دولت وی نادیده گرفته است، مطرح کند. آقای اوباما گفت بیانیه هایش با تعهدی نیرومند او به حقوق بشر «کاملا تطبیق» می کند.

رییس جمهوری روز پنجشنبه برای سفری به آسیا، که شامل توقف هایی در شانگهای و پکن خواهد بود، واشنگتن را تر ک می کند.

منتقدین می گویند تصمیم آقای اوباما در به تاخیر انداختن ملاقات با دالایی لاما پس از دیدار از چین، اهانتی به رهبر روحانی تبت بود.

مقامات کاخ سفید می گویند آقای اوباما قصد دا رد در اوائل دسامبر با دالایی لاما ملاقات کند. مقامات ارشد دولت می گویند برای آمریکا مهم است که مناسبات با چین و با دولت تبت در تبعید را حفظ کند.

پیشتر در اوائل ماه، دالایی لاما در مصاحبه ای به سی ان ان گفت او می فهمد که آقای اوباما با وی ملاقات نخواهد کرد تا از شرمندگی در برابر رییس جمهوری چین پرهیز کند.

دولت چیت دالایی لاما را یک جدایی طلب تلقی می کند و اغلب علیه کشورهایی که رهبران آنها با او ملاقات می کنند، دست به اقدامات تلافی جویانه می زند.

آقای اوباما سفر به آسیا را با دیداری دو روزه از ژاپن در روز جمعه آغاز می کند. او روز شنبه برای شرکت در اجلاس مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه به سنگاپور می رود و قرار است سفرش را با دیداری دو روزه از کره جنوبی درهفته بعد پایان دهد.

پریزیدنت اوباما در مصاحبه دیگری با شبکه تلویزیون ژاپنی ان اچ ک گفت او تصمیم توکیو را به بازنگری توافق سال ۲۰۰۶ برای جابجایی یک پایگاه نظامی آمریکا به جزیره اوکیناوا درک می کند.

آقای اوباما می گوید برای دولت جدید ژاپن مناسب است که چگونگی حرکت به سوی اجرای توافقنامه را دوباره بررسی کند. اما گفت او یقین دارد که توکیو به این نتیجه خواهد رسید که پای بندی به توافق به سود ژاپن است.

XS
SM
MD
LG