لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

سفر رییس جمهوری آمریکا به کشورهای آسیایی


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، در نخستین سفر خارجی خود از زمان انتخاب دوباره، رهسپار آسیا شده و قرار است از تایلند، برمه و کامبوج دیدن کند.

این سفر بر تمرکز فزاینده آقای اوباما بر آسیا، در حالی که سعی دارد به وعده خود برای تقویت اقتصاد آمریکا در دور دوم ریاست جمهوری عمل کند، تاکید می گذارد.

دولت اوباما گفته است آسیا محور اصلی سیاست خارجی و تعامل آمریکا در آینده خواهد بود.


باراک اوباما روز دوشنبه به عنوان نخستین رییس جمهوری آمریکا وارد برمه خواهد شد. برمه پس از ده ها سال از کنترل نظامیان بیرون آمده است و دولت اخیرا به فشار بین المللی گردن نهاد و اجرای یک سلسله اصلاحات دمکراتیک را آغاز کرد. اما برخی از گروهای حقوق بشری یادآور شده اند که هنوز یک کشور کاملا آزاد نیست.

باراک اوباما قرار است با تین شین، رییس جمهوری برمه و آنگ سان سوچی رهبر جنبش دمکراسی برمه و برنده جایزه صلح نوبل ملاقات کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر به صدای آمریکا گفت آقای اوباما باید برای سفر به برمه تا پیشرفت بیشتر کشور بسوی برقراری آزادی های اساسی صبر می کرد. این سازمان می گوید دولت برمه باید از بخشودگی محدود فراتر رود و تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند، همچنین لازم است برای متوقف ساختن خشونت بین اقلیت های قومی و مذهبی، بویژه در غرب کشور، مستقیما وارد عمل شود.

سفر آسیایی آقای اوباما از تایلند آغاز می شود و او پس از نیمروز یکشنبه به وقت محلی وارد بانکوک می شود. دیده بان حقوق بشر می گوید آقای اوباما همچنین باید نگرانی از وضعیت حقوق بشر در تایلند ، متحد دیرینه آمریکا، را مطرح سازد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در اجلاس رهبران اتحادیه منطقه ای آسه آن در کامبوج حضور خواهد یافت. انتظار می رود او در آنجا نیز نگرانی های ناشی از مشکلات دیرینه حقوق بشر را پیش بکشد و نخست وزیر کامبوج را به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و پایان دادن به تصرف زمین ترغیب کند.
XS
SM
MD
LG