لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

در واشنگتن چه می گذرد


در واشنگتن چه می گذرد
در واشنگتن چه می گذرد

پرزیدنت اوباما قرار است روز دوشنبه ۸ فروردین ساعت ۵ / ۷ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، آخرین مسائل مربوط به لیبی و نقش آمریکا را در آن کشور به آگاهی مردم آمریکا برساند.

پرزیدنت اوباما این سخنرانی را در دانشگاه پدافند ملی آمریکا در واشنگتن ایراد خواهد کرد.

از سوی دیگر « جین کرتز» سفیر آمریکا در لیبی در یک کنفرانس ویژه خبری در روز پنجم فروردین گفت من تا اواخر سال ٢٠١٠ ( میلادی) در لیبی بسر می بردم.

وی گفت من امروز به اینجا نیآمده ام تا در باره آنچه که در لیبی می گذشت و باعث شد که آن کشور را ترک کنم با شما صحبت کنم، بلکه به اینجا آمده ام تا در باره شرائط امروز لیبی با شما صحبت کنم،

در باره آنچه که آمریکا و متحدانش می خواهند برای پیش گیری از ادامه حمام خونی که قذافی در لیبی به راه انداخته است، انجام دهند.

سفیر آمریکا در لیبی سپس گفت تمام کسانی که در سفارت با من همکاری می کردند، روز ۲۲ فوریه گذشته – سوم اسفند ١٣٨٩ خورشیدی – لیبی را ترک کرده و به واشنگتن آمدند. آنان اکنون نقش حساسی را در دادن اطلاعات و تجزیه و تحلیل هائی که بر پایه تجربیاتشان انجام می گیرد، ایفا می کنند.

کاخ سفید در ساعات آخر روز دوشنبه ٨ فروردین طی اعلامیه ای به اطلاع نمایندگان رسانه ها رساند که پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در دانشگاه پدافند ملی، به آنچه آمریکا و متحدانش برای حفظ مردم لیبی در برابر خشونتهای معمر قذافی انجام داده است می پردازد و علاوه بر آن، در باره انتقال فرماندهی ائتلاف به ناتو و همچنین سیاست های آینده آمریکا در این زمینه سخن خواهد گفت.

با این همه هنوز نقش آمریکا در عملیات ائتلاف درلیبی برخوردار از اهمیت است زیرا بخش اعظمی از امکانات نظامی ناتو در چارچوب سهم و نقش نظامی- سیاسی آمریکا قرار دارد و هر چند که آندره راسموسن دبیر کل ناتو می گوید ما تنها کنترل منطقه پرواز ممنوع را بر فراز آسمان لیبی اعمال خواهیم کرد، با این همه با توجه به این که مدتهاست ناتو دیگر تنها در چارچوب نظامی عمل نمی کند و در واقع یک سازمان نظامی – سیاسی است و با توجه به این که پرزیدنت اوباما چندین بار گفته است که ما از نقش رهبری در لیبی کنار خواهیم رفت؛ بنظر می رسد ناتو که در واقع تمام کشورهای متحدین را به عنوان اعضای اصلی خود دارد؛ نقش کلیدی را در لیبی بر عهده گیرد.

مشاور حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در باره استفاده کشور متبوعش از نیرو در لیبی در نشست سالانه جامعه آمریکائی حقوق بین الملل در واشنگتن گفت « در مجموع، اقدامات نظامی ایالات متحده آمریکا در لیبی قانونی هستند".

در همین حال کاخ سفید درباره گفتگوی تلفنی روز یکشنبه ٧ فروردین جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا با ولیعهد بحرین در اطلاعیه ای می گوید معاون رئیس جمهوری در این گفتگوی تلفنی از گام های مهمی که ولیعهد بحرین در ایجاد طرحی بنام « گفت و شنود در باره رفرم سیاسی » آن کشور برداشته است، حمایت می کند.

علاوه بر آن هر دو نفر در این که تنها یک راه حل سیاسی می تواند ثبات دراز مدت بحرین را تاًمین کند، با یکدیگر توافق نظر داشته اند.

منابع خبری:

دفتر مشاور مطبوعاتی کاخ سفید

وزارت امور خارجه آمریکا

XS
SM
MD
LG