لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

آرتور سالزبرگر ناشر روزنامه معتبر نیویورک تایمز درگذشت


ناشر روزنامه معتبر نیویورک تایمز در ۸۶ سالگی درگذشت. آرتور آکس سالزبرگر، در دوره مدیریت خود توانست نیویورک تایمز را از یک روزنامه معمولی به یکی از بزرگترین، و معتبرترین روزنامه های سراسری آمریکا تبدیل کند. سرمایه نیویورک تایمز نیز در پایان مدیریت آرتور آکس به چندین میلیارد دلار افزایش یافت.

آرتور آکس در دوران مدیریتش بر نیویورک تایمز در سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۹۲ در برابر فشارهای دولتهای وقت ایستادگی کرد و نیویورک تایمز را به منبع اصلی خبرهای دست اول در سراسر آمریکا تبدیل کرد.

تلاشهای او در نقد قدرت دولتی باعث بالا رفتن معیارهای روزنامه نگاری در آمریکا شد. به پاس این خدمات بود که نیویورک تایمز ۳۱ باربرنده جایزه پولیتزر شد.

یکی از چالش های آرتور آکس در دوران مدیریتش در نیویورک تایمز، انتشار اسناد محرمانه جنگ ویتنام بود که منجر به طرح شکایت دولت به دیوان عالی آمریکا علیه این روزنامه شد. اما روزنامه واشنگتن پست در پشتیبانی از نیویورک تایمز اقدام به انتشار آن اسناد کرد و سرانجام دیوانعالی آمریکا به استناد متمم قانون اساسی دایر بر آزادی بیان، جانب روزنامه ها را گرفت. این پیروزی باعث افزایش نفوذ قدرت رسانه ها و محبوبیت بیشتر روزنامه نیویورک تایمز شد.
XS
SM
MD
LG