لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک تایمز: معمای ایران


جان و کری مشاوران او در ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران – ۶ ژوئیه ۲۰۱۵
جان و کری مشاوران او در ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران – ۶ ژوئیه ۲۰۱۵

توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی مهم ترین نمود بزرگترین بلندپروازی دیپلماتیک دولت باراک اوباما برای بهبود روابط آمریکا با ایران بود. روابطی که پس از سقوط شاه و انقلاب ۵۷ دچار فراز و نشیب های فراوانی بوده است.

توافق هسته ای یا برجام اینک از یک سو به دلیل جاه طلبی منطقه ای و سیاسی ایران و از سویی دیگر برای علاقه پرزیدنت ترامپ به عربستان سعودی در خطر قرار دارد.

نقطه اشتعال آن در سوریه است. آمریکا با وجود منافع مشترک با ایران در شکست داعش نگران است که تقویت حضور جمهوری اسلامی در سوریه و عراق به پلی برای اتصال ایران به لبنان و حزب الله بدل شود.

اما پرزیدنت ترامپ این امر را به روشنی با افکار عمومی در میان نگذاشته است. دولت ترامپ هنوز طرح فراگیری هم از جمله دیپلماسی لازم برای دسترسی به یک راه حل سیاسی در راستای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه ارائه نکرده است.

نگرانی این است که پرزیدنت ترامپ با تهدید ایران و عدم تمایل به تعامل با دولت آن کشور ماموریت نظامی آمریکا در منطقه را از شکست داعش به جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در منطقه تغییر بدهد. این امری خطرناک است.

منبع: نیویورک تایمز

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG