لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

گسترش برنامه جلوگيری از بارداری در مدارس نيويورک


سالانه بیش از ۷ هزار دختر در شهر نیویورک قبل از سن ۱۷ سالگی باردار می شوند و نزدیک به دو سوم آنها سقط جنین می کنند. اکنون، برخی از دبیرستان های دولتی نیویورک در حال گسترش برنامه ای برای ارائه روشهای جلوگيری از بارداری به دانش آموز ۱۴ سال به بالا هستند. اين برنامه به مسئله ای بحث برانگیز برای تعدادی از والدین تبدیل شده است.

هر سال در نیویورک بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دختر زیر ۱۸ سال بچه دار می شوند و بسياری تحصيل را رها می کنند. به اين دليل سال گذشته مقامات در ۱۳ دبيرستان که از سطح بالای بارداری برخوردار بودند، راه های پيشگيری از حاملگی هورمونی را در اختيار دانش آموزان قرار دادند.

ارائه کاندوم به مدت طولانی صورت گرفته است، اما اکنون دانش آموزان دختر به آمپول ضد حامگی «دپو پروورا» يا «پلان B» وقرص پيشگيری از بارداری که بعد از رابطه جنسی استفاده می شود، دسترسی دارند. مایکل بلومبرگ، شهردار نيويورک، می گوید این برنامه لازم است.

بلومبرگ گفت: «خوب، خبر خوب این است که ما در ده سال گذشته فکر می کنم درصد بارداری نوجوانان را حدود ۲۵ درصد کاهش داديم. اما خبر بد این است که هنوز تعداد بسيار زيادی از دختران در سنين پايين باردار می شوند.»

میشل هندلمن، پرستار و مادر دو دانش آموز در دبیرستان عمومی است. او می گوید قانون ايالتی نیویورک به نوجوانان حق استفاده از داروهای ضدبارداری و سقط جنین بدون اطلاع والدین را می دهد. «آنها حق دارند خدمات رایگان و محرمانه، برای جلوگیری از عفونت، آزمایش اچ آی وی، و داروهای پيشگيری از بارداری را دريافت کنند.»

والدین می توانند کودک خود را از اين برنامه خارج کنند. اما مونا ديویدز، رييس اتحادیه والدين شهر نیویورک، گفت: اکثر والدين از اين برنامه آگاهی نداشتند. «اين درست نيست که بلومبرگ، شهردار، و وزارت آموزش و پرورش با حيله حقوق ما را ناديده بگيرند و به فرزندان ما اجازه دهند تا از داروهای شيميايی بدون رضايت آگاهانه والدين استفاده کنند.»

او می گوید: مدارس نمی توانند داروهای دیگر، حتی آسپرین، را بدون رضایت والدین به دانش آموزان بدهند. اين در حالی است که اثرات طولانی مدت داروهای پيشگيری از بارداری هورمونی ناشناخته اند.

اما خانم هندلمن می گويد دپو پروورا و پلان B بی خطرند.

هندلمن گفت: «در آنها استروژن که با ايجاد لخته خون ربط داده شده است، وجود ندارد، بنابراين آنها عاری از عوارض جانبی خطرناک هستند. خطر حاملگی بیشتر از خطرات ديگر است.»

مونا ديویدز، با این حال، می گوید: راه بهتری برای جلوگیری از بارداری نوجوانان وجود دارد.

خانم ديويدز گفت: «اگر بلومبرگ واقعا نگران فرزندان و توقف بارداری نوجوانان است، باید در مدارس سرمایه گذاری می کرد.» وی افزود: « بلومبرگ هزينه اين برنامه را به بودجه مدارس برگرداند، به طوری که آنها بتوانند برنامه های بعد از مدرسه و فعالیت های فوق برنامه داشته باشند.»

ديويدز می گوید گروه او قصد دارد برای الزامی کردن رضایت والدين، به دادگاه شکايت کند.
XS
SM
MD
LG