لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

گزارش: عبدالرئوف می گويد برنامه ای برای ملاقات با تری جونز ندارد


گزارش: عبدالرئوف می گويد برنامه ای برای ملاقات با تری جونز ندارد
گزارش: عبدالرئوف می گويد برنامه ای برای ملاقات با تری جونز ندارد

فيصل عبدالرئوف، روحانی مرکز اسلامی نيويورک، اعلام کرد برنامه برای ملاقات با تری جونز، کشيشی که قصد آتش زدن قران را داشت، ندارد.

در پی لغو برنامه قران سوزی در نهمين ساگرد حملات تروريستی يازدهم سپتامبر، تری جونز از امکان ملاقات با عبدالرئوف و انصراف اين روحانی از ساختن مرکز اسلامی در نزديکی محل حملات يازدهم سپتامبر سخن گفته بود.

گفتنی است تری جونز، کشيش ايالت فلوريدا گفته است مادامی که بتواند با رهبر يک مرکز اسلامی در نيويورک که خواهان احداث مسجدی نزديک محل برجهای ويران شده سازمان تجارت جهانی است ديدار کند، برنامه ای برای سوزاندن نسخه های قرآن نخواهد داشت. اما رهبر اين مرکز اسلامی تا لحظه تهيه اين خبر اعلام کرده است که برنامه ای برای ملاقات با تری جونز ندارد

اما شهر نيويورک خود را برای نهمين سالگرد حملات تروريستی يازدهم سپتامبر آماده می کند.

در اين ميان بحث ها بر سر ساخت مرکز اسلامی در نزديکی محل حملات ادامه دارد. پيتر فدينسکی، خبرنگار صدای آمريکا گزارشی به شرح زير تهيه کرده است.

هنرمندی که خود را جان کيو پابليک معرفی می کند معتقد است نقاشی اش نمايانگر نظر کسانی است که با ساختن مرکز اسلامی در نزديکی محل حملات تروريستی يازدهم سپتامبر مخالفند. جان می گويد مشت ِ گره شده به علت عمق زخم است زمانی که دست کسی زخم می شود به علت درد، مشت را گره می کنيم. و اين زخم هنوز عميق است.

جان بساط نقاشی خود را در مقابل محلی که قرار است در آن مرکز اسلامی ساخته شود پهن کرده است. در اين محل افراد ديگری هم حضور دارند که طرفدار آزادی فعاليت های مذهبی هستند.

مت اسکی که کارش طراحی صفحات اينترنتی است از جمله طرفداران برپايی مرکز اسلامی است. مت می گويد حتی اگر ما با نظرات گروهی مخالف باشيم بايد به اصول اساسی ايالات متحده احترام بگذاريم. اين اصول حافظ اهداف درازمدتی است که به نفع همه مردم است.

گروه هايی از موافقان و مخالفان ساخت مرکز اسلامی قصد دارند امروز، شنبه، در نهمين سالگرد حملات تروريستی يازدهم سپامبر در محل حاضر شوند.

ری کلی، کميسيونر پليس نيويورک، به صدای آمريکا می گويد نيروهای امنيتی محلی تجربه زيادی در خصوص کنترل تظاهرات دارند و هر سال ۶۰۰ نفر از آنها در حوالی محل حملات تروريستی حاضر می شوند. آقای کلی می گويد با توجه به سالگرد حملات يازدهم سپتامبر، پليس بايد نيروهای بيشتری را به محل اعزام کند چون برنامه های مختلفی در منهتن برگزار خواهد شد

در همين حال پس از سال ها اختلاف نظر در خصوص نحوه ساخت و ساز در محل برج های دوقلو مرکز تجارت جهانی، مقام های نيويورک از ساخت موزه بنای يادبود و آسمان خراش در محل سخن گفته اند.

بلومبرگ شهردار نيويورک می گويد هدف از ساخت بنای يادبود ايجاد محلی است تا بازماندگان قربانيان يازدهم سپتامبر ياد عزيزان خود را زنده کنند و نيز امکانی فراهم شود تا همه مردم، آمريکايی و غيرآمريکايی، پيامی را به نسل های آينده منتقل کنند.

XS
SM
MD
LG