لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

برخی فعالان: پليس نيويورک به جاسوسی از مسلمانان می پردازد


برخی فعالان: پليس نيويورک به جاسوسی از مسلمانان می پردازد
برخی فعالان: پليس نيويورک به جاسوسی از مسلمانان می پردازد

در اعتراض به اقدامات پليس، روز جمعه چند تن امام مسجد در نيويورک در مهمانی شهردار شرکت نکردند. هر ساله مهمانی صبحانه شهردار نيويورک با حضور نمايندگانی از اديان مختلف برگزار می شود.

نيويورک شهری است که در آن مردم از کشورهای مختلف با فرهنگ های متنوع در کنار هم زندگی می کنند. اقليت ۳ و نيم درصدی مسلمان نيويورک هم جزئی جدايی ناپذير از اين شهرند. اما پس از حملات يازدهم سپتامبر، مسلمانان شايد بيشتر از ديگر اقليت ها زير ذره بين قرار گرفته اند. طی سال های اخير، فاش شدن چند عمليات تروريستی که توسط آمريکايی های مسلمان طراحی شده بود نيز به حساسيت ها نسبت به جامعه مسلمانان افزوده است.

برخی از فعالان مسلمان در نيويورک می گويند پليس اين شهر به جاسوسی از مسلمانان می پردازد. امسال، در اعتراض به اقدامات پليس، چند روحانی مسلمان، مهمانی آشتی اديان که توسط شهردار نيويورک بر پا می شود را تحريم کردند.

طالب رشيد، رئيس شورای رهبری اسلامی نيويورک، می گويد: پليس نيويورک، که تنها به شهردار پاسخگوست بدون حکم دادگاه به جمع آوری اطلاعات از جامعه مسلمان می پردازد؛ دامنه تحقيقات پليس بی سابقه است.

اخبار مربوط به تلاش پليس نيويورک در جمع آوری اطلاعات از مسلمانان در ماه های اخير فاش شد. بر اساس گزارش ها پليس سعی کرده به مساجد و محله های مسلمان نشين نفوذ کند. اين اقدامات با استفاده از طرح های سي.آي.ای پيگيری شده است.

اما شهردار و کميسيونر پليس نيويورک تاکيد می کنند برنامه جمع آوری اطلاعات قانونی است و می گويد: پليس نيويورک تلاش کرده تا جرم و جنابت را در شهر کاهش دهد و از اقدامات تروريستی جلوگيری کند. اين اقدامات قانونی بوده و ما تمام تلاشمان را کرده ايم که گروه خاصی هدف قرار نگيرد.

مقام های نيويورک می گويد جمع آوری اطلاعات بر اساس سرنخ هايی است که ماموران پليس بدست می آورند و مسلمانان به طور خاص هدف قرار نگرفته اند.

اما گزارش ها حاکی است ماموران پليس مخفی نيويورک به محله های مسلمان نشين سرکشی کرده اند تا سرنخی در رابطه با اقدامات احتمالی تروريستی بدست آورند.

مدافعان طرح تحقيق می گويند اقدامات پليس در سال ٢٠٠۴ به خنثی کردن طرحی تروريستی انجاميد که مرکز شهر نيويورک را هدف قرار می داد.

XS
SM
MD
LG