لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

آمار قتل در لندن برای نخستین بار در تاریخ معاصر از نیویورک پیشی گرفت


برای نخستین بار در تاریخ معاصر لندن از نظر میزان مرگ و میر ناشی از خشونت از نیویورک پیشی گرفته است.

مقام های پلیس پایتخت بریتانیا می گویند بر ابزار کشتار و خشونت ها که تا چندی پیش بیشتر چاقو بود، سلاح گرم هم اضافه شده است هرچند در لندن بر مالکیت، خرید و نگاهداری سلاح گرم نظارت دقیقی اعمال می شود.

در تازه ترین رویدادی که لندن را تکان داد دو نوجوان روز دوشنبه در محله توتنهام در شمال شهر هدف تیراندازی قرار گرفتند. ساکنان توتنهام می گویند این محله تاکنون آرام بوده و به همین سبب تیراندازی، نگرانی و اضطراب عمومی را به دنبال داشته است.

در ماه های فوریه و مارس پلیس کلان‌شهر لندن درباره ۳۷ مورد قتل تحقیق کرده بود، در حالی که در همان مدت آمار قتل در نیویورک ۳۲ مورد گزارش شده بود.

با دو مورد قتل نوجوان ها در روز دوشنبه آمار قتل ها درلندن درسال جاری میلادی به ۵۰ فقره رسید. پلیس می گوید هنوز هم تلفات ناشی از ضربات چاقو به مراتب بیش از تعداد قتل های ناشی از تیراندازی است و باندهای جنایتکار در این اواخر بر شدت درگیری ها افزوده اند.

صادق خان شهردار لندن بخشی از مسئولیت را متوجه دولت می داند که با کاهش بودجه پلیس، به شدت از تعداد ماموران پلیس پایتخت کاسته شده است. لروی لوگن، رئیس پلیس پیشین لندن، با تایید نظر شهردار، به صدای آمریکا می گوید: اینها نشانه های شکسته شدن ساختارند، ما در میانه بحران قرار داریم و باید کاری کنیم، بخشی از خونها به گردن دولت است که بودجه ها را کم کرده و دولت شاهد کشتارها است و دست روی دست گذاشته و کاری نمی کند.

دولت ترزا می با رد این ادعا می گوید که مسئولیت حفظ امنیت و ایمنی شهر بر عهده شهردار است.

کرسیدا دیک کمیسر پلیس لندن می گوید باندهای جنایتکار با بهره گیری از شبکه های اجتماعی، به درگیری ها با یکدیگر افزوده اند و خشونت ها را گسترش می دهند.

از ماه پیش جنبشی با هشتگ #آزاد از چاقو ، تلاش دارد جوانان را از خطرات حمل چاقو آگاه سازد. لروی می گوید جوانان از مناطق کانون جرم و جنایت، رانده شده از مدرسه، به چاقو یا هفت تیر مجهز می شوند و وارد عرصه ای می شوند که باندها درانتظارشان هستند.

از نیمه های دهه ۱۹۹۰ پلیس نیویورک با سیاست «ایست و جستجو» توانسته است از میزان قتل و خشونت بکاهد هرچند این سیاست بعدها مغایر قانون اساسی قلمداد شد. شبگردهای ضد باند و مراقبت از محله ها نیز در کاهش میزان جنایت ها در کلان شهر نیویورک تاثیر داشته اند. پارلمان بریتانیا از شهردار لندن می خواهد با بهره‌گیری از تجربه نیویورک تا آنجا که ممکن است از میزان خشونت‌ها بکاهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG