لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

آجیل بخورید و عمرتان را زیاد کنید


ٍپژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که کسانی که هر روز مشتی از دانه های آجیلی می خورند، کمتربا خطر مرگ روبرو می شوند. فرقی هم نمی کند دانه زمینی باشد یا درختی. کسی که ۵ بار در هرهفته از بادام زمینی گرفته تا پسته و گردو و بادام درختی می خورد، بر طول عمر خود می افزاید.

این نظر یینگ بائو عضو بخش پزشکی دانشگاه هاروارد است که می گوید او و همکارانش دو پژوهش را که از سال۱۹۸۰ شروع شده و تا سه دهه ادامه داشته است، بررسی کرده اند. در این پژوهش ها که وضع سلامت ۷۶ هزار زن و ۴۲ هزار مرد را زیر نظر داشته میزان استفاده اعضای دو گروه از دانه های آجیلی بررسی شده است.

از این دو پژوهش نتیجه شده است که کسی که مرتب دانۀ آجیلی می خورد ، احتمالاً تا ۳۰ سال بر عمر خود می افزاید و با مصرف روزانه آجیل تا ۲۰ درصد از احتمال روبرو شدن با مرگ می کاهد.

یینگ بائو می گوید مصرف حداقل یک مشت آجیل به صورت ۵ بار در هفته، تا ۲۹ درصد از خطر ابتلا به حملۀ قلبی و ۱۱ درصد ازمرگ براثر سرطان می کاهد.

در پژوهش هایی که پیشترانجام شده، مصرف دانه های آجیلی با کاهش خطر ابتلا به نوع دوّم بیماری قند، سرطان رودۀ بزرگ، سنگ کیسه صفرا و ورم روده مرتبط شناخته شده است.

دانه های آجیلی سرشار از پروتئین مرغوب، ویتامین ها، املاح و شماری دیگر از مواد سودمند شیمیایی اند که همگی خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی دارند و به ویژه برای قلب نقش تقویتی - حمایتی ایفا می کنند.
XS
SM
MD
LG