لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

آمريکا: ما واقعا در خبرهای تازه اتمی ايران چيز تازه ای نمی بينيم


آمريکا: ما واقعا در خبرهای تازه اتمی ايران چيز تازه ای نمی بينيم
آمريکا: ما واقعا در خبرهای تازه اتمی ايران چيز تازه ای نمی بينيم

درواکنش به اعلام خبرهای مربوط به دستاوردهای هسته ای ايران، دولت آمريکا می گويد جمهوری اسلامی در خصوص دستاوردهای هسته ای اش، بزرگنمايی می کند.

ويکتوريا نولند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، گفت: سخنان مقام های ايرانی درباره دستاورهای اتمی، مصرف داخلی دارد.

واشنگتن می گويد تهران در حال حاضر فشارهای بين المللی را عليه برنامه اتمی خود بيش از پيش، احساس می کند.

با اعلام بکارگيری نخستين صفحه سوخت ۲۰ درصدی اتمی در راکتور تهران، مقام های ايرانی از سه پروژه جديد اتمی رونمايی کردند. اما مقام های آمريکايی می گويند اظهارات تهران بزرگنمايی است و بيشتر مصرف داخلی دارد.

روز چهارشنبه، محمود احمدی‌نژاد، رييس جمهور ايران، نخستين صفحه سوخت ۲۰ درصدی اورانيوم توليد ايران را در رآکتور تهران جايگذاری کرد. افزايش شمار سانتريفيوژها و راه‌اندازی نخستين زنجيره ماشين‌های سانتريفيوژ نسل جديد از ديگر پيشرفت‌هايی است که ايران از آن خبر داده است.

روز چهارشنبه، ويکتوريا نولند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، دستاوردهای جديد اتمی ايران را بی اهميت قلمداد کرد.

ويکتوريا نولند گفت: ما واقعا چيز تازه ای نمی بينيم. اين خبر مهمی نيست. در حقيقت، بنظر می رسد که بزرگنمايی شده است. مقام های ايرانی برای ماه ها برنامه زمانبندی را برای ارائه دستاوردهايشان تعيين کرده اند. بر اساس اين زمانبندی خودشان، ماه ها عقب هستند. به نظر ما، اظهارات مقام های ايرانی بيشتر مصرف داخلی دارد.

نولند افزود ناظران آژانس بين المللی اتمی در ايران هستند و انتظار می رود اطلاعات بيشتری را در خصوص راکتور اتمی تهران در اختيار جامعه بين المللی، قرار دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار کرد با توجه به اينکه ايران خواستار بازگشت به مذاکرات پنج به علاوه يک است مقام های تهران برای بالا بردن قدرت چانه زنی ممکن است از دستاورهای جديد اتمی خبر داده باشند.

واکنش مقام های اسراييلی به اظهارات تهران، بی شباهت به واکنش واشنگتن نبود. اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، طرح های جديد اتمی ايران را نمايشی خواند و اخبار مربوط به افتتاح اين پروژه ها را بزرگنمايی، قلمداد کرد.

XS
SM
MD
LG