لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۰

نظر سنجی ها در ايران حکايـت از کاهش چشمگير حمايت از سياستهای اتمی دولت دارد


بر اساس نظرسنجی مرکز افکارسنجی خبرگزاری ایسنا که از ۱۱۷۲ شهروند تهرانی انجام شده است، بیست و دو و یک دهم درصد گفته‌اند دولت در زمينه پرونده انرژی هسته‌ای خيلی زياد و زياد موفق بوده ‌است.

اين نسبت در مقايسه با نظرسنجی قبلی که در مرداد ماه سال گذشته انجام شد و چهل و پنج و دو دهم درصد پاسخ‌ دهندگان چنين نظری داشته‌اند، کاهش قابل توجهی پيدا کرده‌است.

چهل و یک درصد نيز دولت را در پرونده هسته‌ای به ميزان کم و خيلی کم موفق دانسته‌اند. در نظرسنجی قبلی بیست و یک درصد دولت را این زمینه ناموفق عنوان کرده بودند.

در نظرسنجی ایسنا شصت و پنج و پنج دهم درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند از مفاد بيانيه هسته ای تهران که توسط ایران، ترکیه و برزیل امضا شد، اطلاعی ندارند. اکثريت پاسخ‌دهندگان، کشورهای ترکيه و برزيل را شريک مطمئنی برای ايران در پرونده هسته‌ای قلمداد نمی‌کنند.

در همين حال احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران می گويد حمله آمریکا به ایران به منزله به خطر افتادن منافع آمریکا در سراسر جهان است.

آيت الله خاتمی تاکید دارد که حتی اگر به گفته وی «آمریکا اسراییل را به جان ما بیندازد، طبق پیش بینی آیت الله خمینی، اسراییل از صحنه روزگار محو خواهد شد.»

در همین حال سرلشگر عطاالله صالحی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی نيز در حاشیه مسابقات نیروی هوایی بار دیگر تصریح کرد که ایران هر تهاجمی را به شدت سرکوب خواهد کرد. وی همچنین می گويد که «می دانیم چه کسانی کشور ما را تهدید می کنند و برای مقابله با آنان همواره آماده هستیم.»

اما منوچهر متکی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران در باره اظهارات پرزیدنت اوباما، رییس جمهوری آمریکا، مبنی بر این که اگر ایران شفاف سازی بیشتری کند ما آمادگی داریم وارد مذاکرات شویم می گويد اگر آمریکا می خواهد واقع بینانه برخورد کند نباید لقمه را دور سر خود بچرخاند.

XS
SM
MD
LG