لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

چین از استراتژی «دو گانه» در مورد ایران حمایت می کند


وزارت امور خارجه چین می گوید پکن از استراتژی «دو گانه» آمریکا برای ترغیب ایران به پایان دادن به فعالیت های اتمی حساس حمایت می کند.

جیانگ یو، سخنگوی وزارتخانه روز سه شنبه گفت چین می خواهد گفت و شنود با ایران ادامه پیدا کند، اما از امکان وضع تحریم های جدید در صورت شکست دیپلماسی حمایت می کند. وی افزود چین معتقد نیست که فشار و تحریم به تنهایی رویارویی بین المللی با ایران را حل خواهد کرد.

روز سه شنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت تردید دارد که چین از کوشش های آمریکا برای وضع تحریم های تنبیهی جدید علیه ایران حمایت کند. او گفت ایران برداشت متفاوتی از اظهارات سخنگوی چین در روز دوشنبه دارد. او گفت هدف های چین و آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران به طور کلی یکسان است.

روز دوشنبه، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و جینتائو، رییس جمهوری چین پیش از آغاز کنفرانس امنیتی اتمی در واشنگتن با یکدیگر ملاقات کردند. یک دستیار شورای امنیت ملی کاخ سفید، پس از آن دیدار گفت چین آماده است با آمریکا در مورد امکان تحریم های جدید علیه ایران کار کند.

چین در گذشته مایل نبوده است از قطعنامه های جدید شورای امنیت علیه ایران حمایت کند. موضع چین به ویژه مهم است زیرا به عنوان یک عضو دائمی شورای امنیت قدرت وتو دارد.

XS
SM
MD
LG