لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

کانادا اخراج مادر کارمند پیشین سازمان انرژی اتمی ایران را موقتا لغو کرد


Красное на черном. Куда подевался радикализм
Красное на черном. Куда подевался радикализм

یک دادگاه فدرال کانادا حکم اخراج مادر یکی از کارمندان مرتبط با برنامه اتمی ایران را به طور موقتی لغو کرد. این مادر و دختر پس از متواری شدن از ایران به کانادا پناهنده شده اند.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است میشل شور، قاضی دادگاه فدرال اعلام کرده است که حکم اخراج این زن ایرانی تبار را برای تجدیدنظر قضایی به تعویق انداخته است.

در شرایطی که هویت این مادر و دختر ایرانی تبار افشا نشده است، اما بنا به گزارش روزنامه گلوب اند میل دختر ادعا کرده است که «یک دانشمند سازمان دولتی فعال در زمینه برنامه اتمی بحث برانگیز ایران بوده و در مورد فعالیت های مخفیانه برنامه اتمی ایران اطلاعاتی در اختیار دارد».

در حکم قاضی شور آمده است که «اختلاف نظرها و تناقضات مربوط به برنامه اتمی ایران و نیات این کشور تاثیر (داخلی و خارجی) روی این پرونده دارد».

اسناد موجود در دادگاه در اختیار رسانه ها و یا افکار عمومی قرار نگرفته است و هم این زنان ایرانی تبار و هم مقامات دادگاه فدرال خواستار سری نگهداشتن اسامی و نیز جزئیات پرونده شده اند. تنها اطلاعات موجود در مورد هویت این زن ایرانی این است که وی «ادعا می کند کارمند جدا شده از سازمان انرژی اتمی ایران» است.

این دو زن ادعا کرده اند که در صورت اخراج از کانادا و استرداد آن ها به مقامات جمهوری اسلامی ایران، با خطرات جدی روبرو خواهند شد.

قاضی دادگاه فدرال کانادا در حکم خود که روی تارنمای این دادگاه منتشر شده، تاکید کرده است «اگر این مادر به ایران اخراج شود، محل اقامت وی افشا می شود احتمال دارد تا برای کسب اطلاعاتی در مورد دخترش، از سوی مقامات ایران مورد شکنجه قرار گیرد.

در حکم اخیر قاضی شور یادآوری شده است که «با در نظرگیری این امر که در این پرونده نکات مبهم و ناشناخته بیشتر از واقعیت های آشکار آن هستند، مقامات کانادا به دلیل حساسیت بیش از حد این مسئله، پیش از هر تصمیم گیری باید اطمینان حاصل کنند که از همه جنبه های ( داخلی و خارجی) آن آگاهی دارند».

او خاطرنشان کرده احتمال دارد صدور حکم او که تصمیم به اخراج این زن ایرانی را به طور موقت لغو کرده است، در نهایت نه تنها به نفع این فرد و بلکه به منفت مقامات کانادایی باشد تا این موضوع را در خارج از حوزه قضایی به طور کامل مورد ارزیابی قرار دهند.

در حال حاضر دولت در حال ارزیابی حکم تجدیدنظر قضایی و بررسی خطراتی است که این زن در صورت اخراج به ایران با آن مواجه خواهد شد.


XS
SM
MD
LG