لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

انرژی هسته ای؛ پاک یا بحران ساز


انرژی هسته ای؛ پاک یا بحران ساز
انرژی هسته ای؛ پاک یا بحران ساز

سانحه نیروگاه اتمی فوکوشیما ژاپن بار دیگر خطر تولید برق بوسیله راکتور های اتمی را به مرکز توجه افکار عمومی کشانده است. بویژه خطر نگهداری زباله های اتمی در محفظه های موقتی و در نزدیکی راکتورها.

نیروگاه های اتمی تولید برق اگرچه تمیز، بی صدا و موثر هستند ولی از لحاظ ایمنی مشکل سازند. این نیرو گاه ها در مقابل حمله های تروریستی آسیب پذیرند. ولی بزرگ ترین مشکل آن ها زباله ناشی از سوخت اورانیوم است. زباله ای که میزان بسیار خطرناکی رادیواکتیو دارد و هزاران سال و یا حتی میلیون ها سال باقی می ماند و در طبیعت جذب نمی شوند. نگهداری این زباله ها در شرایط امن مشکلی است که پس از ده ها سال هنوز حل نشده باقی مانده است.

بر اساس اطلاعات موجود در ۶ دهه گذشته ۴۰۰ نیروگاه اتمی در جهان احداث شده که هیچ یک انباره دایمی نگهداری زباله اتمی ندارند. لیندا گونتر کارشناس بین المللی از گروه زیست محیطی beyond nuclear می گوید« مساله زباله اتمی هرگز حل نشده و احتمالا هم حل نخواهد شد و این یکی از ضعف های صنعت هسته ای است.»

زباله اتمی جهان در نزدیکی راکتورها و در حوضچه های بتونی مملو از آب و یا در محفظه های سیمانی ساخته شده با فولاد نگهداری می شوند. لیندا گونتر می افزاید« در نیروگاه فوکوشیما مانند ۲۳ نیروگاه اتمی ایالات متحده ، زباله اتمی در حوضچه آبی در نیروگاه نگهداری می شود که در صورت بروز هر سانحه ای استخر دچار آسیب شده و رادیواکتیو در محیط پخش می شود.»

اما کارشناسان صنعت هسته ای بر این باورند که مخالفان نیروگاه های اتمی در مورد این خطر اغراق می کنند. ادرین هیمر مدیرانستیتو انرژی هسته ای می گوید« بر اساس برآورد کمیسیون نظارت بر مقررات هسته ای ،نگهداری زباله های اتمی چه در حوضچه آب یا محفظه های سیمانی تا صد سال امن است.»

در پی نشت زباله اورانیوم در نیروگاه فوکوشیما ژاپن که حامل مقادیر خطرناکی رادیواکتیو است در ایالات متحده که ۱۰۴ راکتور در ۶۷ نیروگاه فعال هستند، تمایل به ایجاد انباره های دایمی در خارج از نیروگاه ها شدت گرفته است. ولی تا زمانی که طرح انباره های دایمی زباله های اتمی به اجرا درآید ۴۰۰ راکتور هسته ای جهان همچنان زباله های اورانیوم خود را در نزدیکی نیرو گاه ها انبار می کنند که خطر عمده ای برای محیط زیست و انسان به شمار می آید. در حالی که عمر متوسط یک نیروگاه اتمی ۴۰ سال است نیمی از نیروگاه های ایالات متحده در حال تمدید اجازه کار خود برای ۶۰ سال دیگر هستند. تمدید پروانه کار این نیروگاه ها امید عمومی به مساله انباره های دائمی را کاهش می دهد.

XS
SM
MD
LG