لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

امید اندک به پیامد مثبت مذاکرات قزاقستان


سعید جلیلی و رییس جمهوری قزاقستان، دوشنبه ۲۵ فوریه ۲۰۱۳ در آلماتی.
سعید جلیلی و رییس جمهوری قزاقستان، دوشنبه ۲۵ فوریه ۲۰۱۳ در آلماتی.
در آستانه آغاز گفت و گوی سعید جلیلی و دیگر اعضای هیأت ایرانی مذاکره کننده با مقام های کشورهای عضو شش قدرت بزرگ جهان، خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از منابع خبری در اروپا و آمریکا گزارش می دهند که نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵ +۱ گفته اند اگر ایران طی مذاکرات بر سر فعالیت های هسته ای اش که فردا سه شنبه در آلماتی قزاقستان آغاز می شود، بپذیرد که گامهایی در راستای کاهش نگرانی های جامعه جهانی نسبت به برنامه اتمی آن کشور بردارد، قدرت های جهان ممکن است از شدت تحریم های ایران قدری بکاهند.

دریل کیمبال، مدیر اجرایی یک انجمن خصوصی پژوهش فعالیت های تسلیحاتی که در آمریکا مستقر است، می گوید که فعالیت های هسته ای ایران از زمان انجام گفت و گوهای آن کشور با نمایندگان قدرت های جهان در ماه ژوئن سال گذشته تاکنون، به شیوه ای آهسته و پیوسته ادامه یافته و طی این مدت، در مجمتع اتمی فردو نزدیک به ۳۰۰۰ دستگاه سانتریفوژ نصب شده است.

آقای کیمبال در گفت و گویی با تارنمای انگلیسی صدای‌ آمریکا تصریح کرد که البته تنها کمتر از یک سوم این سانتریفوژها کار می کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اخیرا گفته است که ایران نصب نسل تازه ای از دستگاه های سانتریفوژ را در نیروگاه نطنز آغاز کرده و به فعالیت خود برای رساندن آن به غنای ۲۰ درصد ادامه می دهد.

بسیاری از کارشناسان اتمی جهان برآنند که به رغم آن که ممکن است ایران درصدد دستیابی به سلاح هسته ای باشد، هنوز فاصله فراوانی با دست یافتن به سلاح هسته ای دارد. نگرانی عمده جامعه جهانی، از آن بابت است که با نصب سانتریفوژهای تازه و تداوم فعالیت های غنی سازی، ذهنیت ساختن سلاح هسته ای می تواند با شتاب بیشتری عینیت یابد.

بروس لنگن، دیپلمات ارشد آمریکایی در ایران به هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران، و یکی از گروگانانی که ۴۴۴ روز در ایران زندانی بودند، در گفت و گو با تارنمای انگلیسی صدای آمریکا می گوید:«دیپلماسی همواره شیوه بهتری برای حل مسائل است. من دیپلماتم و تجربه بسیاری دارم. می دانم که اِعمال دیپلماسی و گفت و گوی طرفین در چنین شرایطی، بهترین راه حل ممکن است. اما اگر رهبران هر دو سوی جریان تعامل را ترغیب نکنند، و حاضر به میانه روی و گذشت نباشند، مذاکره هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و فرایند دیپلماسی فلج خواهد ماند.»

آنچه برای بسیاری از ناظران و کارشناسان ناروشن است، آن است که ایران تا چه اندازه حاضر است تحریم ها را تحمل کند و اقتصاد جامعه اش را فدای فعالیت های هسته ای اش کند.

گروهی از تحلیلگران سیاسی هم معتقدند که پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران، آزادی عمل مذاکره کنندگان ایرانی را در روند گفت و گوها از آنها می گیرد. اغلب مفسران مسائل ایران انتظار پیامد مثبتی از گفت و گوهای قزاقستان که فردا سه شنبه، ۲۶ فوریه آغاز می شود، ندارند.
XS
SM
MD
LG