لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

رییس جمهوری آمریکا بر وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید می گذارد


رییس جمهوری آمریکا بر وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید می گذارد
رییس جمهوری آمریکا بر وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید می گذارد

رییس جمهوری آمریکا از رهبران جهان خواسته است از تروریسم اتمی جلوگیری کنند، در همین حال کوشش جدیدی را برای سخت تر ساختن تحریم ها علیه ایران هدایت می کند.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه آخرین روز کنفرانس دو روزه امنیت اتمی را گشود و هشدار داد در حالی که گروه های تروریستی در جستجوی مواد اتمی هستند، خطر حمله اتمی افزایش یافته است.

رییس جمهوری آمریکا گفت اگرچه تهدید جنگ اتمی بین ملت ها کاهش یافته، اما گروه های تروریستی مانند القاعده سعی دارند مواد اتمی به دست آورند.

آقای اوباما گفت تهدید اتمی جدید که پس از پایان حنگ سرد رو در روی جهان قرار گرفته، یک «طنز بی رحم تاریخ است.» او هشدار داد که رهبران جهان باید عمل کنند، و از فقط حرف زدن در باره حفظ مواد اتمی فراتر بروند.

انتظار می رود رهبران و مقامات ۴۷ کشور شرکت کننده در کنفرانس اعلامیه مشترکی صادر کنند که کشورها را متعهد می کند ایمنی مواد اتمی را ظرف چهار سال آینده مسلم سازند.

آقای اوباما روز سه شنبه اعلام کرد کره جنوبی میزبان کنفرانس بعدی امنیت اتمی در دو سال دیگر خواهد بود.

پرزیدنت اوباما قرار است بعد از ظهر سه شنبه رو در رو با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، کریتسنیا فرناندز د کرچنر، رییس جمهوری آرژانتین و در آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به گفت و گو بنشیند.

در همین حال، در حاشیه جلسه، پرزیدنت اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا کمپینی را برای افزایش فشار بین المللی بر ایران دنبال می کنند.

پیش از آغاز کنفرانس در روز دوشنبه، آقای اوباما توانست قول رییس جمهوری چین را برای حمایت از تحریم های جدید سازمان ملل متحد علیه ایران به دست آورد. اما چین روز سه شنبه تاکید کرد که می خواهد گفت و شنود با ایران ادامه پیدا کند، و از تحریم ها فقط در صورتی که دیپلماسی شکست بخورد حمایت می کند.

خانم کلینتون، همچنین پروتکلی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امضا کرد که که پلوتونیوم اضافی با غلظت بالا را برای استفاده در ساختن اسلحه از برنامه های دفاعی دو کشور حذف می کند.

کلینتون گفت این ماده برای ساختن ۱۷ هزار اسلحه اتمی کافی است.

لاوروف گفت روسیه بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای از بین بردن پلوتونیوم خرج خواهد کرد.

کارشناسان گفته اند موجودی مواد اتمی با غنای بالا در سراسر جهان برای ساختن دست کم ۱۲۰ هزار اسلحه اتمی کافی است، و ابراز نگرانی کرده اند که برخی از این مواد ممکن است به دست تروریست ها بیافتد.

ایران، کره شمالی و سوریه که غرب از آنها به دلیل برنامه های اتمی مظنون انتقاد می کند، به کنفرانس دعوت نشدند.

آقای اوباما روز دوشنبه با ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری اوکراین ملاقات کرد، و یک سخنگو اعلام کرد اوکراین تا سال ۲۰۱۲ موجودی اورانیوم بسیار غنی شده خود را از سر باز خواهد کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پروتکلی با روسیه امضا خواهد کرد که پلوتونیم دارای قابلیت استفاده در ساختن اسلحه را از برنامه های دفاعی حذف می کند.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا اعلام کرد کانادا موجودی بزرگ اورانیوم غنی شده خود را برای حفظ آنها از دسترسی تروریست ها به آمریکا باز خواهد گرداند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید او هیات های شرکت کننده در کنفرانس امنیت اتمی را تشویق خواهد کرد بی درنگ گفت و گو درباره تهیه پیمانی برای ممنوع ساختن مواد قابل انشقاق از تسلیحات اتمی را آغاز کنند.

پرزیدنت اوباما گفته است امکان دست یابی تروریست ها به یک اسلحه اتمی، «بزرگترین تهدید» برای امنیت آمریکا است.

XS
SM
MD
LG